Netanyahu hükümetine darbe: Gantz erken seçim çağrısı yaptı

İsrail'de, savaş kabinesinin üyesi Benny Gantz'ın partisi, meclisin feshedilmesi ve erken seçim kararı alınması için tasarı sundu. Gantz'ın partisi, Hamas'ın 7 Ekim'deki saldırıları sonrası ülkenin istikrarını sağlamak ve halkın güvenini yeniden kazanmak amacıyla harekete geçti.
Kaynak: AA
|
30 Mayıs 2024, Perşembe - 18:46
Netanyahu hükümetine darbe: Gantz erken seçim çağrısı yaptı

İsrail'de savaş kabinesinin üyesi Benny Gantz'ın partisi, meclisin feshi ve erken seçime gidilmesi için tasarı sundu. Söz konusu tasarının kabul edilmesi için Meclis'te yapılacak üç ayrı oylamada salt çoğunluk olan 61 milletvekilinin desteği gerekiyor.

Haaretz gazetesi, Gantz'ın Ulusal Birlik Partisi'nin Knesset'in feshedilmesi için harekete geçtiğini aktardı. Parti üyelerinden milletvekili Pnina Tamano-Shata, Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e düzenlediği saldırılara atıfla "Bu bir felaketti ve yeniden halkın güvenini kazanmamız, kapsamlı ve istikrarlı bir hükümet kurmamız gerekiyor" dedi.

Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğindeki koalisyon hükümeti, 120 sandalyeli Meclis'te 64 milletvekiline sahip. Bu durumda, Gantz'ın partisinin önerisi, muhalefetin yanı sıra koalisyon içinden de destek bulursa kabul edilebilecek.

Savaş Kabinesi'nde Gerginlik

Benny Gantz, 7 Ekim saldırıları sonrası oluşturulan Savaş Kabinesi'ne dahil olmuştu. Ancak kabine içinde Netanyahu'ya yönelik tepkiler bir süredir gündemde. Gazze savaşı ve İsrailli esirlerin durumu nedeniyle yaşanan sert tartışmalar, hükümet içindeki gerilimi artırdı.

İsrail merkezli medya kuruluşu Channel 12, Gantz'ın birkaç gün içinde Netanyahu hükümetinden ayrılacağını iddia etti. Bu ayın başında Gantz, Netanyahu'yu Gazze için savaş sonrası bir plan sunmaması durumunda koalisyon hükümetinden ayrılmakla tehdit etmişti.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2141019/netanyahu-hukumetine-darbe-gantz-erken-secim-cagrisi-yapti
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.