Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ilk yıl değerlendirmesi: “Program çalışıyor, doğru yoldayız”

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, ilk 1 yılın muhasebesini yaptı. "Program çalışıyor, politika önceliklerimizde kat ettiğimiz mesafe doğru yolda olduğumuzu gösteriyor" diyen Şimşek, durum tespiti yaparken kararlılık mesajı verdi.
Ersin Küçükbarak
|
05 Haziran 2024, Çarşamba - 14:03
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ilk yıl değerlendirmesi: “Program çalışıyor, doğru yoldayız”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek X hesabından “ilk yılın muhasebesi” başlığıyla değerlendirmelerde bulundu.

Şimşek açıklamasında, uyguladıkları programın çalıştığını belirterek , “politika önceliklerimizde kat ettiğimiz mesafe doğru yolda olduğumuzu gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Bütçe açığının yüksek olduğunu ancak, deprem harcamaları hariç açığın milli gelire oranının 2023’te yüzde 1,6 olarak gerçekleştiğini aktaran Bakan  Şimşek, harcama disiplini, tasarruf, vergide adalet ve verimlilik odaklı maliye politikasına devam edeceklerini vurguladı.

Bakan Şimşek, açığı 2024’te yüzde 5’in, 2025’te ise yüzde 3’ün altına indirmekte kararlı olduklarının altını çizdi.

Net dış talebin büyümeye katkısının 5 çeyrek sonra 1,6 puan ile pozitife döndüğüne de işaret eden Bakan Şimşek, “Güçlü iç talep nedeniyle oluşan makroekonomik dengesizlikleri gideriyoruz" dedi.
http://www.ankaramasasi.com/haber/2141948/hazine-ve-maliye-bakani-mehmet-simsek-ilk-yil-degerlendirmesi-program-calisiyor-dogru-yoldayiz
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.