İran 28 Haziran'da seçime gidiyor

İran, yeni cumhurbaşkanını seçmek için 28 Haziran'da sandığa gidecek. Seçimde adaylık için başvuran 80 kişiden 6'sının adaylıkları onaylandı. Adaylar için kampanya süreci de başladı.Hamaney'le yaşadığı gerilimle hatırlanan eski İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad’ın adaylığı 3’üncü kez kabul edilmedi.
AA
|
09 Haziran 2024, Pazar - 18:20
İran 28 Haziran'da seçime gidiyor

İran, Mayıs ayında helikopter kazasında hayatını kaybeden İbrahim Reisi'nin ardından yeni cumhurbaşkanını seçmek için 28 Haziran'da sandığa gitmeye hazırlanıyor.

İran Anayasa Koruyucular Konseyi, 4'ü kadın 80 aday adayının başvurularını inceledi.

5 muhafazakar ve 1 reformist isme adaylık izni verdi.


Başvuru yapanlardan eski Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad’ın adaylığı 3’üncü kez kabul edilmedi.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin 19 Mayıs’ta geçirdiği helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından ülkede 28 Haziran’da düzenlenecek 14’üncü dönem cumhurbaşkanlığı seçimleri için adaylıkları kabul edilen isimler belli oldu.

Anayasayı Koruyucular Konseyi, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışacak aday listesini İçişleri Bakanlığına göndermesinin ardından konsey tarafından onaylanan 6 ismin yer aldığı liste açıklandı.

Adayların tamamı erkek

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, tamamı erkek adaylardan oluşan listede, Tebriz Milletvekili Mesud Pezeşkiyan, eski Adalet ve İçişleri Bakanı Mustafa Purmuhammedi, eski Güvenlik Konseyi Sekreteri Said Celili, Tahran Belediye Başkanı Ali Rıza Zakani, Gaziler Vakfı Başkanı Amir Hüseyin Gazizade Haşemi ve Meclis Başkanı Muhammed Bakır Galibaf yer aldı. 

Ahmedinejad'ın adaylığı kabul edilmedi

Adaylık başvurusunda bulunan 74 isim veto edildi. Eski İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad, Eski Meclis Başkanı Ali Laricani ve Eski Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri’nin adaylıkları kabul edilmedi.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney ile sorun yaşadığı bilinen Ahmedinejad’ın adaylığı 2017 ve 2021 yıllarının ardından 3. kez, Laricani’nin ise 2. kez reddedilmiş oldu.  Laricani’nin 2021 yılında da adaylığı kabul edilmemişti.

Seçim kampanyası 27 Haziran'da sona erecek

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışacak 6 aday, seçim kampanyası faaliyetlerini 27 Haziran 08.00’a kadar sürdürebilecek.

Ne olmuştu?

İran'da Reisi’nin hayatını kaybetmesinin ardından Anayasa’nın 131. maddesi uyarınca Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Muhbir’e 50 gün süreyle cumhurbaşkanlığı yetkisi verilmişti.

Daha sonra Muhbir’in ev sahipliğinde seçim tarihinin belirlenmesine ilişkin toplantı düzenlenmişti. Toplantıda Anayasayı Koruyucular Konseyi’nin aldığı karar doğrultusunda cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 28 Haziran’da yapılacağı duyurulmuştu.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri için 30 Mayıs’ta başlayan aday kayıt süreci 3 Haziran’da sona ermişti. 5 gün süren başvuru sürecinde toplam 80 isim adaylık başvurusunda bulunmuştu. 

http://www.ankaramasasi.com/haber/2142554/iran-28-haziranda-secime-gidiyor
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.