İstismar davasında gelişme

Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in 6 yaşındaki kızı H.K.G.'yi tarikat üyesi Kadir İstekli ile zorla evlendirmesine yönelik açılan davada gelişme yaşandı. Sanıklar kararın ardından bugün hakim karşısına çıktı.
Onur Çetinkaya
|
10 Haziran 2024, Pazartesi - 13:19
İstismar davasında gelişme

Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in, 6 yaşında olan kızı H.K.G.'yi imam nikâhı adı altında 29 yaşındaki tarikat üyesi Kadir İstekli ile zorla evlendirmesine yönelik dava açılmıştı.

30 Ocak’ta görülen ilk duruşmada mahkeme heyeti yayın yasağı ve gizlilik kararı getirilmesine karar verdi. 27 Şubat’ta görülen ikinci duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet savcısı sanıkların cezalandırılmasını istedi.

Avukat istifa etti

Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli’nin tutuklu, anne Fatıma Gümüşel’in tutuksuz yargılandığı davada 17 Temmuz’da görülen duruşma Yusuf Ziya Gümüşel’in avukatı istifa etmişti.

9 Ekim’de görülen duruşmada ise Yusuf Ziya Gümüşel’in yeni avukatı savunma yapmak için süre talep etmişti ve dava bu nedenle 23 Ekim’e ertelenmişti.

Zanlılara ceza yağdı

Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada bugün karar çıktı. Davada baba Yusuf Ziya Gümüşel'e 20 yıl, kız çocuğunun evlendirildiği Kadir İstekli'ye 30 yıl, anne Fatıma Gümüşel ise 16 yıl 8 ay hapis cezası verildi.

Gerekçeli karar açıklandı

23 Ekim’de verilen kararın gerekçesi mahkeme tarafından tamamlandı. Gerekçede, "Katılanın (HKG) süreç içerisinde yaşadığı olaylar bütün olarak gözetildiğinde katılanın reşit olduğu dönemde de rızasından söz edilemeyeceği sonucuna ulaşılmıştır" denildi.

Yeniden hakim karşısına çıktılar 

İstanbul’da 6 yaşındaki çocuğun evlendirilmesine ilişkin davada yargılanan Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatıma Gümüşel'in hapis cezalarının bozulması yönünde karar verilmişti. Sanıklar kararın ardından bugün yeniden hakim karşısına çıktı.

Dava ertelendi 

30 yıl hapis cezasına çarptırılan sanık Kadir İstekli, 20 yıl ceza alan baba Yusuf Ziya Gümüşel ve 16 yıl 8 ay ceza alan Fatıma Gümüşel yeniden yargılandığı dava 16 Temmuz tarihine ertelendi. Sanıklar son olarak mayıs ayında hakim karşısına çıkmıştı. 

http://www.ankaramasasi.com/haber/2142643/istismar-davasinda-gelisme
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.