S&P Global Kıdemli Direktörü Gill’den çarpıcı Türkiye ekonomisi analizi ve dolar tahmini

S&P Global Kıdemli Direktörü Gill, 2027 yılı sonuna kadar Türkiye'de tek haneli enflasyon görmediklerin i belirterek Türkiye ekonomisi analizlerini paylaştı. Gill, yıl sonunda dolar/TL kuruna ilişkin de tahminde bulundu.
Ersin Küçükbarak
|
10 Haziran 2024, Pazartesi - 15:32
S&P Global Kıdemli Direktörü Gill’den çarpıcı Türkiye ekonomisi analizi ve dolar tahmini

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global Kıdemli Direktörü Frank Gill, CNBC-e’ye Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmeler yaptığı  özel bir röportaj verdi.

Ekonomim'in derlediğine göre Türkiye’nin kredi notunda bu yıl bir artış daha olabileceğini belirten Gill, döviz rezervlerindeki trendi de pozitif olarak niteledi.

Gill, TL’nin reel olarak günü koruyabileceğini, ancak bunun ihracatçılar açısından zorluklar yaratabileceğini ifade etti.

Türkiye’nin sıcak paradan çok kalıcı doğrudan yatırımları çekmeye odaklanmasının önemine işaret eden Gill, bunun gelecekteki kredi notu için de belirleyici parametrelerden biri olacağına işaret etti.

Gill, “Bence bu para gidecek. Bu yüzden de Türkiye kalıcı ve doğrudan yatırımı çekmeli ve sermayeyi yeniden temel alarak inşa etmeli. Türkiye'nin avantajlarına yatırım yapılmalı” değerlendirmesinde bulundu.

Bu yıl için yüzde 57’lik bir enflasyon oranı öngördüklerini aktaran Gill, 2027 yılı sonuna kadar da tek haneli enflasyon ihtimali görmediklerini dile getirdi.

Gill, yıl sonu dolar kuruna ilişkin öngörülerini de paylaştı.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2142664/sp-global-kidemli-direktoru-gillden-carpici-turkiye-ekonomisi-analizi-ve-dolar-tahmini
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.