Hallâc-ı Mansûr kimdir?

Abbâsî Halifesi Muktedir Bi’llâh'ın emriyle idam edilmesiyle meşhur olan Fars kökenli spiritüalist yazar ve mistik şâir Hallâc-ı Mansûr kimdir?
Canan Salman
|
10 Haziran 2024, Pazartesi - 15:29
Hallâc-ı Mansûr kimdir?

Hallâc-ı Mansûr veya Mansûr el-Hallâc, Fars kökenli spiritüalist yazar ve mistik şairdir. Hayatı boyunca dini ve felsefi düşünceleriyle tanınan Hallâc, özellikle "En-el Hak" sözüyle bilinir. İslam dünyasında önemli bir figür olan Hallâc'ın yaşamı ve öğretileri geniş bir ilgi görmüştür.

Hallâc, Tûr köyünde doğdu ve çocukluk yıllarını Dicle yakınlarında geçirdi. Genç yaşlardan itibaren dini eğitim aldı ve çeşitli sufilerden etkilendi. Bağdat'a yerleşerek tanınmış sufilerle birlikte olmaya başladı ve öğretilerini geliştirdi. Ancak zamanla fikirleri ve davranışları hakkında tartışmalar başladı ve aleyhinde suçlamalar ortaya atıldı.

Hallâc, Allah ile birlikte eriyip yok olma fikrini savunduğu için "En-el Hak" ifadesiyle bilinir. Bu düşünce, Vahdet-i Vücud anlayışının temelini oluşturur ve "Her şey Allah’tadır ve her şey Allah’tandır" anlamına gelir. Hallâc'ın fikirleri, zamanının dini ve siyasi olaylarıyla da etkilendiği için çeşitli kesimlerden eleştirilere maruz kaldı.

Ölümü, dönemin siyasi atmosferi ve baskılarıyla ilişkilendirilir. Hallâc'ın idam edilme sebebi hakkında çeşitli iddialar ortaya atılmıştır, ancak siyasi entrikaların etkisiyle verilen bir idam kararı sonucunda Bağdat'ta idam edilmiştir. Ölümünden sonra türbesi önemli bir ziyaret noktası haline gelmiş ve onun öğretileri uzun yıllar boyunca tartışılmıştır.

Hallâc'ın öğretileri, mistisizm, panenteizm ve tasavvuf gibi konularda derinlemesine düşünceler içerir. Felsefi bakış açısı ve dinler arası hoşgörüsüyle tanınan Hallâc, ölümünden sonra da etkisini sürdürmüş ve birçok türbe ve makamla anılmıştır.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2142666/hallc-i-mansr-kimdir
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.