Bakan Koca: “Herkes Kendi OHAL’ini İlan Etsin”

Ankara Masası
|
20 Mart 2020, Cuma - 15:05
Bakan Koca: “Herkes Kendi OHAL’ini İlan Etsin”

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi’ye konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Ülke genelinde OHAL ilanına gerek yok. Sen kişisel OHAL'ini ilan et, tedbirini al" ifadelerini kullandı.

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, bugün ki köşesinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile yaptığı görüşmeyi aktardı.

Bakan Koca, önümüzdeki 2-3 haftanın koronavirüsün yayılmasında zirve noktası olabileceğini belirterek "O nedenle 2-3 hafta dikkat etmek ve evden çıkmamak gerekiyor" dedi.

Ülke genelinde OHAL ilanına gerek olmadığını söyleyen Koca, "Sen kişisel OHAL'ini ilan et, tedbirini al" ifadesini kullandı.

Abdülkadir Selvi’nin “Her isteyen istediği gibi test yaptırabilecek mi?” sorusuna cevap veren Bakan Koca, “Herkes test yaptırabilecek, ancak doktor sevkiyle test merkezlerinde yapılacak. Tüm Türkiye’de testleri ve test merkezlerini yaygınlaştıracağız” dedi.

Selvi yazısında “Test herkese yapılacak mı? Yani Güney Kore’de olduğu gibi ben gidip istediğimde yaptırabilir miyim?” diye sorduğunu, Sağlık Bakanının da “O doğru değil, klinik bulgu varsa test yapılacak. Örneğin siz normalde testi yaptırdınız, baktınız hiçbir bulgunuz yok. Negatif çıktı ama sonradan pozitif çıkanlar da var. Çin’de de öyle olmuş. Negatif çıkan, sonra pozitif olan var, Aytaç Paşa gibi. Diyelim ilk aşamada büyük oranda negatif çıktı. ‘Bende yok’ diye rahat davranacaksınız. Bu test yanlışa sevk edebilir. Başkalarına gidip bulaştırabilirsiniz. O nedenle 3 gün sonra testi tekrarlamak gerektiği söyleniyor. Çünkü 3 gün sonra çıkabilir. Bizde de doktorlarımız testi yaptığımız kişiyi 3 gün sonra tekrar çağırıp bir daha teste tabi tutacak. Bu arada siz negatif diye her tarafa gittiniz. O da ayrı bir risk oluşturabilir. Onu engellemeye çalışıyoruz. O nedenle herkesin baştan kendisini izole etmesi lazım” diyerek cevapladığını belirtti.

Bakan Koca ile Abdulkadir Selvi arasında geçen diyalog, yazarın köşesine geniş şekilde yer buldu;

“Güney Kore ile İngiltere arası bir model uygulayacaksınız galiba.
“Kendimiz de bir model geliştiriyoruz.”

Siz İngiltere modelini destekliyor musunuz?
“Hayır… Asla benimsemiyorum.”

İngiltere’yi benimsemediğinize göre bu durumda sizin modeliniz daha fazla teste mi yönelecek? Nasıl olacak modelin çalışması?

“Testin sıklıkla yapıldığı Çin’de böyle vakaların olduğunu, yani baştan negatif çıkıp sonra pozitif çıkanlara rastlandığı biliniyor. Böylece yayılmanın olduğu biliniyor. Biz de bir vakada pozitifi gördük. Üç-dört gün sonra negatif çıktı. Bir hafta-10 gün sonra yine pozitif çıktı. Yakın çevresini taradık, pozitif çıktı.”

Havada asılı kalma süresine ilişkin de farklı görüşler var.
“Çin’de havada asılı kalma süresinin tespit edilmediği bilimsel olarak söyleniyor. Şöyle: Havada asılı kalıyor, ben yanınızdan o an geçiyorum, bana da bulaşacak değil… Öyle değil. Önemli olan bir metreden sonra yaşamın kısa olduğunu biliyoruz. Kimisi üç-dört adım, kimisi iki metre olduğunu ısrarla söylüyor ama asgari bir metredir. O mesafe içinde bulaşıcılığın olmayacağı söyleniyor, tabii yüzünüze öksürme hapşırma olmadıkça. Onun dışında daha çok temasla; elinizi yüzünüze, ağzınıza, burnunuza götürmekle daha sık bulaşılıyor.”

Pencere sürecinden bahsettiniz, 14 günlük süre içinde mi pencere süreci?
14 günde kesin sonucuna ulaşılıyor, vaka ortaya çıkıyor. Onun için en önemli şey sıklıkla elimizi yıkamak. Birkaç saatte bir yıkamak lazım. Ben de öyle yapıyorum.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2198/bakan-koca-herkes-kendi-ohalini-ilan-etsin
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.