Virüs bulaştıran tören cezasız kalmadı

Ankara Masası
|
06 Haziran 2020, Cumartesi - 17:55
Virüs bulaştıran tören cezasız kalmadı

Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde, 45 kişinin koronavirüse yakalanmasına neden olan nişan törenine katılan 25 kişiye, 85 bin 860 lira idari para cezası kesildi.

Kahramanmaraş ilinin Afşin ilçesine bağlı bin 600 nüfuslu Hüyüklü Mahallesi’nde 27 Nisan’da bir nişan töreni yapılmıştı.

Nişana katılanlardan birinin rahatsızlanarak gittiği Afşin Devlet Hastanesi’nde yapılan yeni tip koronavirüs testi pozitif çıkmış, 2 gün sonra aynı aileden 4 kişi daha hastalanmıştı.

Bunun üzerine Afşin Kaymakamı Ahmet Can Pınar başkanlığında toplanan İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, bölgeyi karantina altına almış, yasak olmasına rağmen yapılan nişanla ilgili de adli ve idari soruşturma başlatmıştı.

Karantinanın ardından Afşin İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün filyasyon ekipleri, testleri pozitif çıkan 5 kişinin temas ettikleri kişiler ile nişana katılanlar hakkında bilgi alıp tarama faaliyetlerine başladı. Çalışma sonunda nişandan kaynaklı pozitif vaka sayısı 45’e çıktı. Tedavileri tamamlanan 43 kişi koronavirüsü yenerek taburcu edilirken, 2 kişinin hastanede tedavilerinin devam ettiği ve onların da sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi. Mahalledeki karantina da 22 Mayıs’ta kaldırıldı.

Jandarma ve polis ekipleri, yasak olmasına rağmen nişan yapan ve nişan töreni katılan 25 kişinin kimliklerini tespit etti. 24 kişiye 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu kapsamında 3 bin 180’işer liradan 76 bin 320 lira, S.D. isimli bir kişiye de nişana katılmasının yanında nişana yolcu taşıma ve karantinayı ihlal etmekten 9 bin 540 lira olmak üzere toplam 85 bin 860 lira idari para cezası kesildi.

http://www.ankaramasasi.com/haber/23899/virus-bulastiran-toren-cezasiz-kalmadi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.