Erdoğan'dan Yunanistan'a "Kuru sıkı atıyor. Haddini bil"

HM
Haber Merkezi Editör
YAYINLAMA
09 Haziran 2020 02:14
GÜNCELLEME
05 Ağustos 2020 17:56
Erdoğan'dan Yunanistan'a  ''Kuru sıkı atıyor. Haddini bil''
HM
Haber Merkezi Editör

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Yunanistan çıkmış kurusıkı atıyor. Haddini bil, haddini bilmezsen Türkiye'nin yapacağı şey bellidir."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyyip Erdoğan, Yunanistan'ın Türkiye'ye yönelik tehditvari çıkışlarına sert cevap verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yunanistan boş durmuyor, çıkmış kurusıkı atıyor. Bu kurusıkı attığın ülke hangi ülke? Türkiye'ye bu tür laf atılır mı? Sen kiminle dalga geçiyorsun. Biraz kendine çekidüzen ver. Haddini bil, haddini bilmezsen Türkiye'nin yapacağı şey bellidir." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT-1 ortak yayınında soruları cevaplandırırken  Türkiye ile Libya arasında deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin mutabakat metnini değerlendirdi.

"Türkiye'nin en ufak bir taviz vermeyeceğini akıllı olan adam bilir."

Erdoğan,"Burada malum tablo ortada. Burada Türkiye'nin Libya'nın deniz yetki alanlarındaki konumu da ortada. Buradan bir defa Türkiye'nin en ufak bir taviz vermeyeceğini şöyle akıllı olan adam bilir. Geçmişte bizim ne sismik araştırma gemimiz vardı ne sondaj gemimiz vardı. Hamdolsun şimdi bizim 3 tane sondaj gemimiz, 2 sismik araştırma gemimiz var ve bunlar şimdi buralarda çalışmalarını sürdürüyorlar. Fatih'i, Karadeniz'e gönderdik. O da Karadeniz'de bu tür çalışmaları yapacak. Bunlar tabii bunları çok çok rahatsız ediyor." dedi.

"Haddini bil, haddini bilmezsen Türkiye'nin yapacağı şey bellidir. "

Yunanistan'ın duyduğu rahatsızlığa işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ege'nin öteki yakasından yapılan açıklamara çok sert tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şöyle dedi: "Sondaj gemilerimiz buraya geldiği zaman tabii elini kolunu sallayarak gelmiyor, yanlarında fırkateynleriyle beraber her türlü hazırlık içerisinde buraya geliyorlar. Kendinize çekidüzen verin, burada en ufak bir yanlışa girerseniz gereken yapılır. Şimdi Yunanistan boş durmuyor, çıkmış kurusıkı atıyor. Bu kurusıkı attığın ülke hangi ülke? Türkiye'ye bu tür laf atılır mı? Sen kiminle dalga geçiyorsun. Biraz kendine çekidüzen ver. Haddini bil, haddini bilmezsen Türkiye'nin yapacağı şey bellidir. "

"Ayasofya ile ilgili kararı Türkiye'nin kurumları verir"

Camilere yönelik provokasyonlar konusunda da Rum ve Yunan tarafını "uyarılarımızı ciddiye alın" mesajı veren Erdoğan, Ayasofya için kararın da sadece ve tamamen Türkiye'ye ait olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti:

"Bir taraftan kalkıyorlar Güney Kıbrıs'ta iki tane camimizi kimisi sabote edip molotof kokteyli yakmaya vesaire filan, bir taraftan geliyorlar Yunan bayrağını, öbür tarafta geliyor bir tane paçavra oraya asıyorlar.  Siz bunları yaptığınız zaman bunlar karşılıksız kalır mı? Gerekli uyarılar yapılıyor, siz bu uyarılara bile kulak asmıyorsunuz. Bu sefer de kalkıyorlar, 'Sakın ha Ayasofya ile ilgili orayı camiye çevirmeyin'. Türkiye'yi siz mi idare ediyorsunuz biz mi idare ediyoruz? Kaldı ki Türkiye'nin kurumları var, böyle bir adım atılacaksa bunun yetki sahipleri bellidir. Parlamentosu var, bunun Danıştay'ı var, dolayısıyla buralar kararını verir, bu karar verildikten sonra da icra makamı gerekli olan adımı atar. Bunun için sizden izin almaya asla tevessül etmez. Nitekim şu anda icra makamına bile gerek yok."

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.