AYM Genel Kurulu Olağanüstü toplantısından karar çıkmadı

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu'nun Enis Berberoğlu'nun yeniden yargılanmasına yer olmadığına hükmeden İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi kararıyla ilgili Olağanüstü toplantısından karar çıkmadı.
Büşra Bayrak
|
14 Ekim 2020, Çarşamba - 17:46
AYM Genel Kurulu Olağanüstü toplantısından karar çıkmadı

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, durdurulan MİT tırları görüntülerini Cumhuriyet gazetesine verdiği iddiasıyla yargılandığı davada "gizli kalması gereken bilgileri açıklamak" suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezası verilen ve milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu'nun, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının oy birliğiyle ihlal edildiğine hükmetmişti.

Yüksek Mahkeme, ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmak üzere kararın bir örneğinin İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesine karar vermişti.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, dün Enis Berberoğlu'nun yeniden yargılanmasına yer olmadığına hükmetti. Kararda, Anayasa Mahkemesinin yerindelik denetimi yapamayacağı ve yetkisini aştığı ileri sürüldü.

Bu karar üzerine Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, saat 14.00'te olağanüstü toplandı.

Ancak , 2,5 satlik toplantıdan karar alınmadı, açıklama yapılması hususunda uzlaşılamadı.

iddiaya göre "Işıklar yanıyor" paylaşımı yapan Anayasa Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım hakkında Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunda tartışma yaşandı.

Bazı üyeler, Yıldırım'ın Twitter hesabını kapatması, üyelerin sosyal medya üzerinden tartışmalara yol açacak paylaşımlar yapmaması hususunda görüş bildirdi.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu'nda ,Yıldırım hakkında inceleme başlatılıp başlatılmaması hususunda da bir karar çıkmadı.

https://www.ankaramasasi.com/haber/253564/aym-genel-kurulu-olaganustu-toplantisindan-karar-cikmadi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.