Londra'da heykel savaşları

HM
Haber Merkezi Editör
YAYINLAMA
14 Haziran 2020 15:38
Londra'da heykel savaşları
HM
Haber Merkezi Editör

Londra'da aşırı sağ ve ırkçılık karşıtı göstericiler arasında çatışma çıktı

Avrupa'da kara komik bir hikaye yaşanıyor.

Hikayenin bir tarafında ABD'de siyahi George Floyd'un polis şiddeti sonucu öldürilmesi sonrası sokağa inen ırkçılık karşıtı protestocular var.

Diğer tarafta ise, bu protestocuların hedef aldığı ırkçı ve köle tüccarı heykellerini korumak üzere sokağa dökülen aşırı sağcılar...

İşte İngiltere'nin başkenti Londra'da heykelleri korumak iddiasıyla protesto düzenleyen aşırı sağcılar ile ırkçılık karşıtı göstericiler arasında çatışmalar çıktı. Polis olayları kontrol altına almakta zorlandı.

İngiliz Savunma Ligi ve Önce İngiltere gibi çeşitli gruplardan oluşan binden fazla aşırı sağcı, Parlamento Meydanı ve Başbakanlığa çıkan yol üzerine kurulan polis barikatının girişinde toplandı.

Aşırı sağcılar Nazi selamı verdiler, polise ve gazetecilere saldırdılar

Başbakanlığın bulunduğu alana girmek isteyen aşırı sağcılar, buna müsaade etmeyen polise şişe ve teneke kutular attı. Bu sırada bazı kişilerin Nazi selamı verdiği görüldü. Aşırı sağcılar, en az iki gazeteciye de saldırdı.

Yüzlerce ırkçılık karşıtı gösterici de muhtemel bir çatışmayı engellemek için organizatörler tarafından gösteri iptal edilmesine rağmen Londra'nın merkezinde toplandı. 

İki aşırı sağcı eylemciyi linç girişiminden polis kurtardı 

Trafalgar Meydanı'nda aşırı sağcılar ile ırkçılık karşıtları çatıştı. Polisin müdahalesiyle buradan dağılan göstericiler Waterloo İstasyonu önünde yeniden karşı karşıya geldi. Burada en az iki aşırı sağcı eylemciyi, linç girişiminden polis kurtardı. 

Polisin gösterilerin yerel saatle akşam 17.00'de bitirilmesi talimatına karşın çatışmalar Leicester Meydanı'nda ve Çin Mahallesi'nde devam etti.

Polis, çok sayıda göstericiyi gözaltına aldı.

Polise saldırılar

ABD'de siyahi George Floyd'un polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan gösteriler İngiltere'ye de yayılmış, son 10 gün içinde yapılan protestolarda polisle sık sık arbede yaşanmıştı. Polise cam şişe ve taş atan veya saldıran onlarca protestocu gözaltına alınmıştı.

Heykeller korumaya alındı

Protestolar sırasında Bristol kentinde bir köle tacirinin heykelinin yıkılmasının ardından başkent Londra'da bulunan, aralarında ırkçı ifadeler kullandığı bilinen eski Başbakan Winston Churchill'in heykelinin de bulunduğu 10'dan fazla heykel metal plakalarla çevrilerek korumaya alınmıştı.

Churchill'in heykeline geçen hafta zarar verilmesine kızan aşıcı sağcıların, Hindistan ve Güney Afrika'nın efsanevi liderleri Mahatma Gandhi ve Nelson Mandela'nın heykellerine saldırabileceğinden endişe edilmişti. Bunun üzerine bu heykeller de diğerleri gibi çevrelenerek kapatılmıştı.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.