Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kıbrıs önerisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kıbrıs sorununun çözümü için 'iki devletli sistemin masada olması lazım' dedi.
Ankara Masası
|
26 Ekim 2020, Pazartesi - 18:52
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kıbrıs önerisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile ortak basın toplantısı düzenledi. 

Toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kıbrıs sorunu için iki devletli çözümün masada olması gerektiği belirtirke "İki halkın barış, refah ve güvenlik içerisinde yan yana yaşayabilecekleri çözümün temeli adadaki gerçeklere dayanmalıdır. Artık iki devletli çözümün de gerçekçi bir yaklaşımla masaya getirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Rum tarafı Kıbrıs Türk halkını eşit olarak görmediği için hidrokarbon gelirinin paylaşımına dair çağrıları da yanıtsız bıraktı." dedi.

Her türlü desteği Kıbrıs'a sunacaklarını söyleyen Erdoğan, "Türkiye, KKTC'nin ekonomik, diplomatik ve sosyal yönden gelişmesi için her türlü çabayı gösterecektir. Amacımız, Kıbrıs Türk halkının hayat standardını yükseltmek ve geleceğe daha büyük bir güvenle bakmasını sağlamaktır" ifadesini kullandı.

Erdoğan'ın önersini destekleyen Tatar "Birçok kez ifade ettiğimiz üzere hidrokarbonlar konusu Rum tarafı için bir samimiyet testidir" şeklinde konuştu.

"Kalıcı ve sürdürülebilir bir çözümden yanadır"

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Türk tarafı Kıbrıs'ta adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözümden yanadır. Sadece Türk tarafının çaba göstermesi çözüm için kafi değildir. Rum tarafının eşit ortaklı biz çözümü kabul etmeye niyetinin olmadığı aşikardır. Müzakerelerin her seferinde başarısız olmasının yegane sebebi Rum tarafının uzlaşmaz anlayışıdır. Rumlar gasp ettikleri devleti Kıbrıs Türk halkıyla paylaşmak istemiyorlar.

"Çözüm için federasyonun yeterli bir çözüm olmayacağını vurguladık. Rum tarafı Kıbrıs Türk halkını eşit olarak görmediği için hidrokarbon gelirinin paylaşımına dair çağrıları da yanıtsız bıraktı. Kıbrıs Türklerinin eşit haklarını gasp etmeyi sürdürüyor.

"İki halkın barış, refah ve güvenlik içerisinde yan yana yaşayabilecekleri çözümün temeli adadaki gerçeklere dayanmalıdır. Artık iki devletli çözümün de gerçekçi bir yaklaşımla masaya getirilmesi gerektiğine inanıyoruz.

"Kıbrıs Türk halkının meşru hak ve menfaatlerini de savunuyoruz"

"Doğu Akdeniz'deki son gelişmeler, Maraş açılımı gibi konularda görüş alışverişinde bulunduk. Doğu Akdeniz'de kendi kıta sahanlığındaki haklarımızı koruduğumuz gibi, Kıbrıs Türk halkının meşru hak ve menfaatlerini de savunuyoruz. Bu yöndeki kararlılığımızı dosta, düşmana gösterdik. Doğu Akdeniz'deki mevcut durumun müsebbibi 2003'ten bu yana yapıcı önerilerimizi dikkate almayan Rum-Yunan ikilisidir. Bu oyun artık bozulmuştur, en başından itibaren söylediğimiz gibi bölgede Türkiye'yi ve Kıbrıs Türk'üne katmayan hiçbir girişimin başarı şansı olmayacaktır.

"Türkiye, KKTC'nin ekonomik, diplomatik ve sosyal yönden gelişmesi için her türlü çabayı gösterecektir. Amacımız Kıbrıs Türk'ünün geleceğe daha bir güvenle bakmasını sağlamaktır. 

"Rum tarafı 1974 öncesine dönmenin hayali içinde"

Tatar'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Türkiye bizim kardeş devletimiz olmasının yanı sıra ana vatanımızdır. Köklerimiz buradan Kıbrıs'a gitmiştir. Türkiye, Kıbrıs Türklerinin varoluş mücadelesini desteklemiştir.

"Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türklerinin çağrısı üzerine bizlerin can ve mal güvenliği için Kıbrıs'a askeri müdahalede bulunmuştur. Bu gerçeğin altını bir kere daha çizmek istiyorum.

"Kıbrıs görüşme süreci bir kez daha çökmüşse, bunun sebebi Kıbrıs Rumlarının paylaşmaya hazır olmamalarından dolayıdır. Rum tarafı hala 1974 öncesine dönmenin hayali içindedir. Hal böyleyken, Türkiye'nin ortaya koyduğu 5'li konferans önerisi bir son şanstır.

"Samimiyet testidir"

"Birçok kez ifade ettiğimiz üzere hidrokarbonlar konusu Rum tarafı için bir samimiyet testidir.

"Kapalı Maraş için hükümetimizin yol haritasına uygun olarak Maraş ilk adım olarak açılmıştır. İnşallah Maraş bir hayalet kent olmaktan çıkacak, turizm cenneti olarak hizmet verme noktasına gelecektir.

"Kıbrıs Türklerini asla yalnız bırakmamıştır"

"Türkiye KKTC'nin halen devam eden salgın sürecinden Kıbrıs Türklerini asla yalnız bırakmamıştır. 100 yataklı modern hastanemiz 2 ay gibi kısa bir sürede tamamlanma aşamasına gelmiştir.

"Eğer Kıbrıs Türk halkının refahını yukarı çıkarabilirsek, Kıbrıs konusunda istediklerimize varmamız daha kolay olacaktır."

http://www.ankaramasasi.com/haber/288686/cumhurbaskani-erdogandan-kibris-onerisi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.