Türkiye Kültürel Değerleri İle UNESCO Yolunda

HM
Haber Merkezi Editör
YAYINLAMA
03 Nisan 2020 15:06
Türkiye Kültürel Değerleri İle UNESCO Yolunda
HM
Haber Merkezi Editör

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 1’i ulusal, 3’ü çok uluslu olmak üzere toplam 4 unsurun UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’ne kaydedilmesi için başvuruda bulundu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında UNESCO nezdinde gerçekleştirdiği çalışmalara devam ediyor.  Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü'nün çalışmaları neticesinde, 1'i ulusal, 3'ü çok uluslu olmak üzere toplam 4 unsurun UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi'ne kaydedilmesi için başvuruda bulunuldu.

Ulusal aday dosyası olarak, ‘Hüsn-i Hat: İslami Güzel Yazı Sanatı’, ortak olarak da Türkiye’nin moderatörlüğünde Azerbaycan ile birlikte ‘Çay Kültürü: Kimlik, Misafirperverlik ve Sosyal Etkileşim Sembolü’, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgız Cumhuriyeti, Özbekistan, Tacikistan ve Türkmenistan ile birlikte ‘Nasreddin Hoca Fıkraları Anlatma Geleneği’ ve Azerbaycan ile birlikte ‘Mey/Balaban Zanaatkârlığı ve İcra Sanatı’ dosyalarını UNESCO’ya sundu.

KAYITLI UNSUR SAYISI 20’YE ÇIKACAK

Türkiye, Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi'ne taraf 178 ülke içerisinde 18 unsur ile listeye en çok unsur kaydettiren ilk 5 ülke arasında yer alıyor.

Jamaika'nın başkenti Kingston'da bu yıl 30 Kasım - 5 Aralık'ta gerçekleştirilmesi planlanan UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Hükümetlerarası Komitesi 15. Toplantısı'nda daha önce sunulan iki unsurun daha listeye eklenmesi ile sayının 20'ye ulaşması bekleniyor.

Dosyalarda, Türkiye'nin moderatörlüğünde İran, Azerbaycan ve Özbekistan ile ortak olarak sunulan Minyatür Sanatı ile Kazakistan ve Kırgızistan ile beraber sunulan Geleneksel Zeka ve Strateji Oyunu Mangala/Köçürme’nin yer alması planlanıyor. 

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.