Avustralya’nın Victoria eyaletinde 23 gündür korona vakası görülmedi

Avustralya’nın Victoria eyaletinde 23 gündür yeni koronavirüs vakasının görülmediği ve yalnızca 1 aktif vakanın bulunduğu belirtildi.
Can Güvenir
|
22 Kasım 2020, Pazar - 11:32
Avustralya’nın Victoria eyaletinde 23 gündür korona vakası görülmedi

Tüm dünyayı yeniden etkisi altına alan koronavirüs salgınında Avustralya’nın Victoria eyaleti pandemide ikinci dalgayı yaşamış, çok sayıda vaka ve ölüm kaydedilmişti. Yaklaşık 3 ay boyunca koronavirüse karşı sert önlemler alan eyalet hükümeti, sokağa çıkma yasağı, maske takma zorunluluğu, eczane ve süpermarketler dışında tüm işyerlerinin kapalı olması gibi aldığı birçok tedbir nedeniyle protesto edilmişti.

Aktif vaka sayısı 1'e düştü

Alınan tüm tedbirler sonuç verdi ve Victoria eyaletinde, son 23 gündür yeni koronavirüs vakası görülmedi. Aktif vaka sayısının ise yalnızca 1 olduğu eyaletin Başbakanı Daniel Andrews konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında, kısıtlamaların belirli bir plan dahilinde ortadan kaldırılmasının önemine değinerek bu gece yarısından itibaren hayata geçirilecek yeni uygulamaların detaylarını verdi.

Kısıtlamalar esnetiliyor

Maske takma zorunluluğu hakkında yeni kuralları açıklayan Andrews, dış mekanlarda sosyal mesafe kurallarına uymak kaydıyla maske takma zorunluluğunun kaldırıldığını, kalabalık iç mekanlarda ve toplu taşıtlarda ise söz konusu zorunluluğun devam ettiğini belirtti.

Öte yandan  koronavirüsten dolayı 3 ayı aşkın bir zamandır karantina uygulanan Melbourne’de vaka sayısının 'sıfıra' inmesiyle halk, alışveriş merkezleri ve plajlara gitmeye başladı. Şehirde yasak olan ev ziyaretleri bu geceden itibaren yeninden yapılabilecek. Sınırlı sayıda kişiyle yapılacak ev ziyaretlerinin yanı sıra düğün ve cenazelerde de daha fazla sayıda katılım sağlanacak. 

(İHA)

https://www.ankaramasasi.com/haber/379896/avustralyanin-victoria-eyaletinde-23-gundur-korona-vakasi-gorulmedi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.