Türkiye'de temassız ödeme 3 kat arttı

Ankara Masası
|
07 Nisan 2020, Salı - 15:32
Türkiye'de temassız ödeme 3 kat arttı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), 2020 yılı Mart ayı kartlı ödeme verilerini açıkladı. Buna göre Türkiye'de kredi kartı en çok market-gıda alışverişlerinde kullanıldı. Temassız ödemelerde ise geçtiğimiz yılın aynı ayına göre 3 kat artış yaşandı.

BKM'nin açıkladığı verilere göre Türkiye’de kartlı ödeme adedi, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3 artarken, nakit çekim adedi yüzde 14 geriledi.

239 MİLYON KREDİ KARTI VAR

Mart sonu itibarıyla toplam kart adedi yıllık yüzde 9 artarak, 239 milyona ulaştı. Kartlı ödeme işlem adedi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 artarken, nakit çekim adedi ise geçen yıla göre yüzde 14 azaldı.

KREDİ KARITNIN EN ÇOK KULLANILDIĞI SEKTÖRLER

Mart ayında kartlı ödeme tutarının geçen yıla göre en fazla arttığı üç sektör market-gıda, elektronik eşya ve sağlık-kozmetik oldu. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre market-gıda sektöründe yüzde 44, elektronik eşya ve sağlık-kozmetikte ise yüzde 16 oranında artış gerçekleşti.

Yaşanan salgınla beraber alınan tedbirlerin de etkisiyle havayolları ve konaklama sektörlerinde yüzde 42, seyahat acentelerinde ise yüzde 33 oranında daralma gözlemlendi.

TEMASSIZ ÖDEMELER 3 KAT ARTTI

Hızlı, kolay ve hijyenik olan temassız kartlarla yapılan ödeme adedi, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yaklaşık 3 katına çıktı ve 85,8 milyona ulaştı.

18 Mart itibarıyla temassız ödemelerde şifresiz işlem limitinin 250 liraya yükseltilmesi ile birlikte daha fazla ödemede temassız ödeme teknolojisi kullanılabilir oldu. Mart ayında her 5 mağaza içi ödemeden 1’i temassız yapılırken; 2,5 milyon farklı kart ilk kez temassız ödemelerde kullanıldı.

EN FAZLA TEMASSIZ ÖDEME YAPILAN SEKTÖRLER

Temassız ödemeler özellikle sosyal izolasyon sürecinin başladığı mart ayının ikinci haftasında zirve yaparken, en fazla temassız ödeme yapılan sektörler market, restoran ve sağlık/kozmetik oldu.

İNTERNET ÖDEMELERİNDE 3 MİLYON YENİ KART KULLANILDI

Mart ayında her 5 TL kartlı ödemenin 1 TL’si internetten yapılırken, 3 milyon kart ilk kez internetten ödemelerde kullanıldı. İnternetten kartlı ödeme tutarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 artarak 16,5 milyar TL’ye ulaştı.

http://www.ankaramasasi.com/haber/4142/turkiyede-temassiz-odeme-3-kat-artti
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.