Japonlar test sırası bekliyor

HM
Haber Merkezi Editör
YAYINLAMA
18 Nisan 2020 12:27
Japonlar test sırası bekliyor
HM
Haber Merkezi Editör

Japonya’da Korona virüsü taşıdığından şüphelenilen kişilerin test için bir haftaya kadar beklemek zorunda kaldıkları öğrenildi.

Korona virüsü salgını nedeniyle ülke genelinde OHAL ilan edilen Japonya’da, sağlık sistemi artan vaka sayısı karşısında zorlanmaya başladı. Japon kamu yayıncısı NHK'nin yaptığı bir araştırma, Başkent Tokyo'da korona virüsü taşıdığından şüphelenilen kişilerin test edilebilmek için bir haftaya kadar beklemek zorunda kaldıklarını ortaya koydu.

TEST SIRASI BEKLEYENLER SEMPTOM GELİŞTİREBİLİYOR

Tokyo'nun 23 ilçesindeki sağlık merkezlerini kapsayan araştırmaya göre, virüs şüphesi bulunan kişilerin önce halk sağlığı merkezlerine ya da aile hekimlerine başvurması gerektiği belirlendi. Ancak gerekli görülmesi halinde korona virüs testinin yapılabildiği sağlık kurumlarına yönlendirilen kişilerin, artan vaka sayıları nedeniyle uzun bekleme sürelerinden şikayet ettikleri ortaya çıktı. Buna rağmen çok ağır semptom gösteren hastaların kısa sürede teste tabi tutulduğu ifade edildi.

Hokkaido Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nden Profesör Tsukamoto Yoko, enfekte kişilerin test edilmeyi beklerken ciddi semptomlar geliştirebileceği veya virüsü başkalarına bulaştırabileceği uyarısında bulundu.

TOKYO'DA VAKA SAYISI ARTIYOR

Vaka sayısının 2 bin 794'e ulaştığı Tokyo'da, uzmanlar daha önce sağlık sisteminin tıkanabileceği uyarısında bulunmuş, Tokyo yerel hükümeti ise korona virüsünü hafif semptomlarla atlatan hastaları şehirde kiralanan otel odalarına taşımaya başlamıştı. Japonya genelinde korona virüs nedeni ile hayatını kaybedenlerin sayısı 218’e, toplam vaka sayısı 10 bin 539'a yükseldi.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.