Cumhurbaşkanlığı’ndan dünyaya sevgi konseri

Ankara Masası
|
18 Nisan 2020, Cumartesi - 17:13
Cumhurbaşkanlığı’ndan dünyaya sevgi konseri

Cumhurbaşkanlığı tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında dijital konser düzenlenerek, tüm dünyaya sevgi ve birlik çağrısında bulunulacak.  

Cumhurbaşkanlığı tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda "7 tepenin şehrinden 7 kıtaya" sloganıyla gerçekleştirilecek konserde, İstanbul semalarından tüm dünyaya sevgi ve birlik çağrısında bulunulacak.

Konser,  Yunus Emre’nin “Dünya benim rızkımdır, insanlıksa milletim” sözleriyle başlayarak, salgın nedeniyle yaşanmakta olan bu zor dönemde, sanatçıların İstanbul’un yedi farklı noktasından gerçekleşecek performanslarıyla devam edecek ve tüm dünyaya dayanışma mesajı verilecek.

SANATÇILAR İSTANBUL’UN FARKLI NOKTALARINDA KONSER İCRA EDECEK

Ludwig van Beethoven’ın 9.Senfonisi’nin Franz Liszt tarafından yapılmış piyano düzenlemelerinin dünyadaki sayılı icracısından olan piyanist İdil Biret, “İnsanlık Senfonisi” olarak da bilinen bu ölümsüz eseri İstanbul Boğazı’nda seslendirecek.

Yunus Emre’nin “Ben Yürürem Yane Yane” ilahisini, Arpist Şirin Pancaroğlu ve ses sanatçısı Bora Uymaz Kızkulesi’nde icra edecekler.

Ayasofya’da neyzen Yavuz Akalın “Segah Peşrev” (Yusuf Paşa), Topkapı Sarayı’nda udi Murat Bağdatlı “Kürdilihicazkar Longa” (Kemani Sebuh), Galata Kulesi’nde flüt sanatçısı Elif Yurdakul Baykurt “Syrinx” (Claude Debussy), Dolmabahçe Sarayı’nda tanburi Özer Özel ve kemençe sanatçısı Aslıhan Özel “Nihavend Saz Semai” (Mesut Cemil Bey), Pierre Loti Tepesi’nde kanuni Serkan Mesut Halili “Şehnaz Longa” (Santuri Ethem Bey) eserlerini seslendirecekler.

İstanbul manzaraların fonunda gerçekleşecek konserde, gerek Klasik Türk Müziği gerekse Klasik Batı Müziği’nden eserler sunulurken; Yunus Emre, Mevlana, Hacı Bektaş-ı Veli, Pir Sultan Abdal’dan Immanuel Kant, Thomas Aquinas, Alphonse de Lamartine’e Doğu ve Batı dünyasının önemli düşünürlerinin sevgi ve insanlık mesajları da müziğe eşlik edecek. “7 tepenin şehri İstanbul’dan 7 kıtaya” mesajıyla gerçekleşecek olan konser youtube/iletisimbaskanligi kanalından yayınlanarak tüm dünyada izlenebilecek.

http://www.ankaramasasi.com/haber/5699/cumhurbaskanligindan-dunyaya-sevgi-konseri
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.