Aşırı hijyen egzamaya davetiye çıkarıyor

HM
Haber Merkezi Editör
YAYINLAMA
20 Nisan 2020 13:41
Aşırı hijyen egzamaya davetiye çıkarıyor
HM
Haber Merkezi Editör

Deterjan ve sabun ile sık sık el yıkamak, aşırı dezenfektan kullanmak deri bariyerini bozarak egzama ve enfeksiyonlara davetiye çıkarıyor.  

Korona virüse karşı elleri sık sık ve en az 20 saniye boyunca yıkamak gerekiyor. Ancak el yıkamanın da incelikleri ve sabun ve dezenfektan kullanımının bir sınırı var ve bu sınırı iyi ayarlamak gerekiyor. Aksi halde deri bariyeri bozuluyor, egzama ve enfeksiyonlara daha yatkın hale geliyor.

Ellerimizi çok sık yıkadığımız ve dezenfekte ettiğimiz bugünlerde el yıkamanın incelikleri ve ürün seçimi öne çıkıyor. Peki ne yapmalı ve hangi tür ürünleri tercih etmeli?

ELLERİMİZ İÇİN HANGİ ÜRÜNLER DAHA SAĞLIKLI

Dermatoloji Uzmanı Dr. Seval Doğruk Kaçar, salgın döneminde hijyen ile ilgili nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıkladı: "Bütün dünya olarak hep birlikte önemli bir salgını yaşıyoruz. Dünya ve Türkiye genelinde vak'a sayısı arttıkça el yıkamanın önemini vurgulamak daha da önem kazanıyor. Bu nedenle her fırsatta el yıkamanın elleri temiz tutmanın önemi vurgulanıyor. El yıkama Covid-19 salgınının yayılımını önlemede en önemli adımdır. Bunun yanında alkol bazlı dezenfektan ürünler el yıkama yapamadığımız zamanlarda salgından korunmada önerilir. Ancak gerek el yıkama gerek dezenfektan kullanımı deri bariyerini bozarak egzamalara ve enfeksiyonlara yatkın hale getirir. Derimiz kaşınır, kurur, çatlar hatta bazen kanar. Tüm bunları engellemek için neler yapabiliriz? Ellerinizi en az 20 saniye ılık su ile yıkamalısınız. Yıkarken parmak araları, el ve parmak üstü ve tırnak çevresini ihmal etmeyin. El yıkama sonrası ellerinizi hemen nemlendirin. El yıkama sonrası elleri ovuşturmadan kağıt havlu ile kurulayalım ve eller hafif nemli iken nemlendiricimizi sürelim. Nemlendiricinizi en çok kuruyan parmak uçlarına sürmeyi ihmal etmeyin.”

“PARFÜM VE PARABEN İÇERMEYEN ÜRÜNLER TERCİH EDİN”

Parfüm ve paraben içermeyen ürünler öneren Seval Doğruk Kaçar’ın tavsiyeleri şöyle:

“Nemlendirici olarak parfüm, paraben içermeyen ürünleri tercih edin. Vazelin de etkili bir nemlendirici olabilir. Su ve sabun bulamıyorsak el dezenfektanlarını kullanalım. Alkol içeriği en az yüzde 60 olan ürünler mikropları öldürebiliyor. Bu ürünler deri bariyerini bozduğu için kuruduğuna emin olduktan sonra hemen nemlendirici sürelim. Deriniz çok kuruyor olsa da sadece doğru el yıkama ve el dezenfektanları ile mikroplardan arınmak mümkün. O nedenle ellerimizi yıkamaya ya da dezenfektan kullanmaya devam. Ancak hemen ardından öneriler doğrultusunda nemlendiricileri uygulayalım. Tüm bunlara rağmen ellerimizde kuruluk geçmiyor egzamalar oluyorsa dermatoloğunuza danışabilirsiniz."  

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.