Tarihi tartışma son buldu

Ankara Masası
|
21 Nisan 2020, Salı - 11:59
Tarihi tartışma son buldu

Korona virüs salgını İstanbul ve Bursa’da trafiği hiç olmadığı kadar azalttı. Sanayi tesisleri başta olmak üzere iş yerleri de faaliyetlerine ara verince hava kirliliğinde ciddi düşüş yaşandı. Bu sayede görüş mesafesi yükselirken yaklaşık 20 yıldır süren İstanbul’dan Uludağ’ın, Uludağ'dan İstanbul'un görülmesi tartışması da son buldu. 

İSTANBUL’DAN ULUDAĞ GÖRÜLDÜ

İstanbul’dan Uludağ görüldü, görülmekle kalmadı görüntülendi.

Fotoğrafların sosyal medyada yayılmasının ardından Bursalı Tarihçi Ömer Kaptan, Eski İstanbul gravürlerinde seyyahların, ressamların İstanbul silüetlerinin arkasında Uludağ’ı pek çok defa resmettiklerini hatırlattı.

TARİHİ İSTANBUL RESİMLERİNİN ARKA PLANINDA ULUDAĞ’I GÖRMEK MÜMKÜN

Ömer Kaptan, son model fotoğraf makinaları ve kameralar ile kayıt altına alınan bu manzaranın 18. yüzyılda ve 19. yüzyılın ilk yarısında yapılmış olan çizimlere yansıdığına dikkati çekti. Kaptan,  Antoine de Favray ve W.H.Bartlett gibi ressamların Uludağ’ı da İstanbul silüetinin arkasında sıkça tasvir ettiklerini anlattı. 

Bursalı Tarihçi Ömer Kaptan, Evliya Çelebi'nin 1640’lı yıllarda Bursa’ya gelip Ruhban Dağına çıktığında çok güzel kayıtlar aktardığını ifade etti. 
Uludağ'ın 1920’lere kadar Osmanlılarca Ruhban ya da Keşiş Dağı olarak telaffuz edildiğini söyleyen Kaptan, Evliya Çelebi'nin Seyahatname'sinde "Gökyüzüne uzayan Ruhban Dağı'nın bu yüksek tepesinden Bursa'yı görmek mümkün değildir. Ancak Allah bilir İstanbul'da Yeni Cami'nin altın yaldızlı minareleri, güneş vurduğu zaman İstanbul kalesine altın gibi parlar. Sadece İstanbul değil Tekirdağ, Gelibolu doğuda ve güneyde Kütahya Tavşanlı Kasabası ve nice kasabaları, köyleri Ruhban Dağından görmek mümkündür." diyerek Uludağ’dan bahsettiğini söyledi. 

İSTANBUL ULUDAĞ KUŞ UÇUŞU HARİTA (ZAFER PEKER/BURSA-İHA) Korona virüs salgını kapsamında alınan tedbirler Bursa ve İstanbul'un hava kirliliğini kısa bir sürede olsa ortadan kaldırırken, yaklaşık 20 yıldır çeşitli platformlarda konuşulan İstanbul'dan Uludağ'ın, Uludağ'dan İstanbul'un görülmesi tartışması da son buldu.
http://www.ankaramasasi.com/haber/5977/tarihi-tartisma-son-buldu
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.