BM: "Covid-19’a karşı acil tedbir alınmazsa açlık ikiye katlanacak"

Ankara Masası
|
22 Nisan 2020, Çarşamba - 15:09
BM: "Covid-19’a karşı acil tedbir alınmazsa açlık ikiye katlanacak"

Birleşmiş Milletler (BM) Covid-19 salgını kapsamında dünyada yeni bir açlık krizi yaşanması riskine yönelik rapor hazırladı. Raporda, "Çok hızlı tedbirler alınmazsa dünyadaki açlık ikiye katlanacak" ifadelerine yer verildi.

AĞIR AÇLIK ÇEKEN İNSAN SAYISI 250 MİLYONU AŞACAK

BM'nin yayınladığı rapora göre, dünyada Covid-19 nedeniyle ağır açlık çeken insan sayısı 2020 yılının sonuna kadar 250 milyonu aşacak. Raporun resmi sunumunu yapan BM Gıda Fonu yetkilisi Arif Husain, "Zaten son derece kırılgan olan bu kitle, Covid-19 nedeniyle felaketi yaşamak üzere" ifadelerini kullandı. 

Hands of the poor

"75 MİLYON ÇOCUK ETKİLENECEK" 

Husain, 2019'da dünya nüfusunda açlık çeken 130 milyon kişinin salgının ekonomik etkileri ve gıda zincirinin darbe alması nedeniyle 2020 yılı sonunda hesaplamalara göre 265 milyonu bulabileceğine dikkat çekti. Küresel ısınmanın ve 55 ülkede salgının ağır etkileri birleştiğinde "ağır gıda yetersizliği"  ortaya çıkacağını anlatan Husain, "Bu durumdan 75 milyon çocuk etkilenecek" dedi.

“BU FELAKETE ENGEL OLMAYA ÇALIŞMALIYIZ"

BM'ye göre söz konusu durumun engellenmesi için dünya ülkelerinin gecikmeden tedbir alması gerekiyor. BM Gıda Fonu yetkilisi Arif Husain, "Toplu halde bu felakete engel olmaya çalışmalıyız" şeklinde konuştu. 
BM tarafından yayınlanan raporda özellikle Yemen, Suriye, Afganistan, Kongo, Venezuela, Etiyopya, Güney Sudan, Nijerya, Çad, Burkina Faso, Mali ve Haiti'de ağır açlığın etkilerinin derin bir şekilde yaşandığı bildirildi. Raporda ayrıca, açlık yaşayan ve aynı zamanda çatışmaların yaşandığı ülkelerde Covid-19 salgını nedeniyle de durumun tarifi imkansız boyutlara ulaşması ihtimaline dikkat çekilerek dünyaya tedbir alma çağrısında bulunuldu. 

http://www.ankaramasasi.com/haber/6171/bm-covid-19a-karsi-acil-tedbir-alinmazsa-aclik-ikiye-katlanacak
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.