1-3 Mayıs arası 3 gün sokağa çıkma yasağı uygulanacak

HM
Haber Merkezi Editör
YAYINLAMA
28 Nisan 2020 17:01
1-3 Mayıs arası 3 gün sokağa çıkma yasağı uygulanacak
HM
Haber Merkezi Editör

1 Mayıs Cuma günü marketler yine 09.00-14.00 saatleri arasında açık olacak.,

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Hafta sonları sokağa çıkma sınırlandırmasını bayram sonrasına kadar sürdürmeyi düşünüyoruz. Bu hafta sonu da yine 31 ilimizde 3 gün süreyle 1 Mayıs sebebiyle sokağa çıkma sınırlandırması uygulayacağız. Vatandaşlarımızın 1 Mayıs gece 00.00’dan başlayıp 3 Mayıs gece 24.00’e kadar devam edecek şekilde uygulanacak sokağa çıkma sınırlandırmasına hassasiyetle riayet etmesini bekliyoruz. Cuma günü marketler yine 09.00 ile 14.00 arası açık olacak” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı, korona virüs tedbirleri kapsamında video konferans yöntemiyle yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan toplantının ardından yaptığı açıklamaya, Ramazan ayının birliğimizi kardeşliğimizi güçlendirmesini dileyerek başladı.

“Küresel felaket halini alan korona hastalığının üstesinden gelerek Ramazan'ın sonunda çifte bayram yapmayı niyaz ediyoruz.”  Diyen Erdoğan, önümüzdeki aya ilişkin normalleşme sinyali verdi.

“Yeni Vaka ve Can Kaybı Azalıyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni hasta ve ölüm sayısının günden güne azaldığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle dedi: “Korona virüs salgınına karşı yürüttüğümüz mücadelenin somut neticelerini almaya başladığımız bir döneme girdik. Toplam test sayısında 1 milyona doğru gitmemize rağmen yeni hasta ve ölüm sayımız günden güne azalıyor. İyileşen hasta sayımızın yeni hasta sayısını geçmesi olumlu yönde önemli bir kırılma noktasıdır. Türkiye toplam hasta sayısına göre ölüm oranı bakımından da Avrupa'daki en iyi ülke durumundadır. Salgını çok rahatlıkla göğüsleyebilen sağlık sistemimiz diğer hizmetlerde de herhangi bir aksamaya meydan vermeden faaliyetlerini sürdürmüştür. “

“59 ayrı ülkeden 25 bin vatandaşımızı daha ülkemize getiriyoruz”

Sadece Türkiye’deki vatandaşların sağlığını korumakla ve tedavisiyle yetinmediklerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın her yerindeki kardeşlerimize de sahip çıktıklarının altını çizdi.

Erdoğan, yurt dışında yerleşik olmayan eğitim, umre veya kısa süreli seyahat için gitmiş bulunan 40 bine yakın Türk vatandaşını Türkiye’ye getirip önce yurtlarda karantinaya aldıklarını, sağlıklarından emin olduktan sonra da evlerine yolcu ettiklerini hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “ Şimdide 59 ayrı ülkeden 25 bin vatandaşımızı daha ülkemize getiriyoruz. Bu vatandaşlarımızı da yurtlardaki karantina sürelerini doldurduktan sonra evlerine göndereceğiz. Aynı şekilde yurt dışında yaşayıp da ağır hastalık geçiren ve bulundukları yerlerde tedavileri yapılamayan veya yapılamayan vatandaşlarımızı da sahipsiz bırakmadık. Son olarak İsveç'te salgın hastalığa maruz kalmasına rağmen tedavi edilmeyen Emrullah Gülüşken isimli vatandaşımızı kızının çağrısına kulak vererek ülkemize getirdik. Dün sabah İsveç'e gönderdiğimiz ambulans uçağımız hasta vatandaşımızı alıp ülkemize getirdi. Şu anda Ankara Şehir Hastanesi'nde tedavisi yapılıyor” diye konuştu.

“Hiçbir vatandaşımız hastane kapısından geri çevrilmedi, tedavisi ihmal edilmedi”

Avrupa ve Amerika'da durumları ağır pek çok hastanın sigortası olmadığı ve hastanelerin kapasitesi yetmediği için kendi hallerine terk edildiğine dikkati çekenCumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye'de hiçbir vatandaşımız hastane kapısından geri çevrilmemiş, hiçbir hastanın tedavisi ihmal edilmemiş, hiç bir insanımız sahipsiz bırakılmamıştır. Gerek mevcut hastanelerimizde gerek yeni açtığımız hastanelerimiz de gerekse salgına karşı yeniden düzenlediğimiz sağlık kuruluşlarında tüm vatandaşlarımıza birinci sınıf hizmet veriyoruz. Yıllarca ülkemizin sağlık sistemini ve alt yapısını eleştirenler ortaya çıkan bu tablo karşısında umarız biraz mahcup olmuşlardır. Salgın döneminde sağlık hizmetlerinden maske, tulum, ilaç, dezenfektan, gıda gibi temel ihtiyaç ürünlerine kadar her alanda ülkemizin alt yapısını ve üretim kapasitesini test etme imkanı bulduk. Bu zorlu süreçten alnımızın akıyla çıkmayı başardık.” ifadelerini kullandı.

“Bugüne kadar 55 farklı ülkeye salgınla mücadele amaçlı malzeme desteği verdik”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın en gelişmiş ülkelerinin çaresiz kaldığı pek çok konuda Türkiye’nin kendisine yeterli olmanın ötesinde dostlarına destek verecek seviyeye ulaştığının altını çizdi.

Erdoğan, “Dünyanın en gelişmiş ülkelerinin çaresiz kaldığı pek çok konuda biz kendimize yeterli olmanın ötesinde dostlarımıza destek verecek bir seviyeye ulaştık. Bugüne kadar 55 farklı ülkeye salgınla mücadele amaçlı malzeme desteği verdik. Dünyanın dört bir yanındaki dost ve kardeş toplumlara omuz olduk. Mücadele azimlerini kamçıladık. Gelişmiş ülkelerin dahi Türkiye'den destek istedikleri bir dönemde elimizdeki imkanları Balkanlardan Afrika'ya kadar geniş bir coğrafyadaki dostlarımıza açmakta tereddüt etmedik. Son olarak Amerika Birleşik Devletlerine maske, yüz koruyucu, siperlik, göz koruyucu, n95 maske, tulum ve dezenfektandan oluşan tıbbi yardım malzemeleri de gönderiyoruz.” Dedi.

“Bu hafta sonu da 31 ilimizde 3 gün süreyle sokağa çıkma sınırlandırması uygulayacağız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin bu sıkıntılı dönemi istikbaline daha güvenle ve umutla baktığı bir motivasyonla geride bıraktığını da söyledi.

“Gücünü inancımızdan alan sabrımızla milli birliğimizle, gelişmiş yerli üretim alt yapımızla, örnek dayanışmamızla gösterdiğimiz fedakarlığın neticelerini almaya başlıyoruz.” diyen Erdoğan,  kriz sonrası yeniden yapılanacak dünyada Türkiye’nin 2023 hedeflerinin ötesinde bir konuma ulaşabileceğine olan inancını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz hafta 31 ildeki 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasına gösterdiği hassasiyet için vatandaşlara teşekkür etti. Erdoğan şöyle devam etti: “Kabinemiz bu fedakarlığınız hiçbir zaman unutmayacaktır. Bilindiği gibi bu hastalık insandan insana bulaşarak yayılıyor. İnsan hareketliliğini ne kadar azaltırsak salgının yayılma zincirini o derece hızlı ve etkin kırabiliriz. Salgının kontrol altına alınmasında insanların kalabalık şekilde bir arada bulunduğu okullar kimi işletmeler spor tesisleri gibi yerlerdeki faaliyetlere ara verilmesinin büyük katkısı olmuştur. Ülkemizdeki bu güzel gidişi devam ettirmek için hafta sonları sokağa çıkma sınırlandırmasını bayram sonrasına kadar sürdürmeyi düşünüyoruz. Bu hafta sonu da yine 31 ilimizde 3 gün süreyle 1 Mayıs sebebiyle sokağa çıkma sınırlandırması uygulayacağız. Vatandaşlarımızın 1 Mayıs gece 00.00'dan başlayıp 3 Mayıs gece 24.00'e kadar devam edecek şekilde uygulanacak sokağa çıkma sınırlandırmasına hassasiyetle riayet etmesini bekliyoruz. Cuma günü marketler yine 09.00 ile 14.00 arası açık olacak. Türkiye için tünelin ucundaki ışık gözükmüş verdiğimiz emeklerin yaptığımız fedakarlıkların karşılığını alma vakti yaklaşmıştır. Bu anlayışla önümüzdeki olumlu tablonun sürmesi halinde ülke genelinde hayatı normale döndürmeye yönelik kapsamlı bir program hazırlıyoruz. Cumhurbaşkanı yardımcımızın koordinasyonunda hazırlanan hangi alanda hangi tarihte hangi adımların atılacağını gösteren bu ayrıntılı programı yakında sizlerle paylaşacağız”

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.