CHP'den İYİ Parti'ye 'Kılıçdaroğlu tekil konuşuyor' yanıtı

CHP kurmayları, İYİ Partili Cihan Paçacı’nın 'Kılıçdaroğlu tekil konuşuyor' açıklamasını 'maksadı aşan sözler' şeklinde yorumladı.
Ankara Masası
|
08 Eylül 2021, Çarşamba - 09:52
CHP'den İYİ Parti'ye 'Kılıçdaroğlu tekil konuşuyor' yanıtı

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı’nın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik “Tekil konuşuyor. İttifak halindeysek vaatleri ortaklaşa kararlaştırıp birlikte açıklamalıyız. Bunları bize sordunuz mu?” eleştirisi ardından gözlerin çevrildiği CHP'den ilk açıklama geldi.

Cumhuriyet'in haberine göre,  CHP kurmayları, Paçacı’nın açıklamalarının “şahsi görüş” ve “maksadını aşan tonda” olduğunu belirterek “Gelecek dönem Türkiye’yi yönetmek için işbirliği yapan Millet İttifakı’nın ortakları arasında ‘temel ilkeler’, ‘Türkiye için ortak hedefler’ ve ‘seçim işbirliği’ gibi ana eksenlerde herhangi bir sorun bulunmadığını”, “iki partinin genel başkan yardımcıları arasında sık sık yapılan görüşmelerde Kemal Kılıçdaroğlu’nun söylem tarzı ve vaatlerine ilişkin herhangi bir eleştirinin dile getirilmediğini” söyledi. 

"Ayrıntılara takılmamak lazım"

CHP kurmayları, “Millet İttifakı’nın güçlü bir şekilde yürüdüğünü, temel ilkelerde uzlaşma noktasında bir sorun yaşamadığını, Türkiye’nin geleceği için ortak hedeflere sahip olduğunu ve bu yolda sağlıklı şekilde yürüdüğünü” belirterek “Seçim takvimi açıklandığında cumhurbaşkanı adayımızı birlikte belirleyip, yol haritamızı beraber çizip bunları hep birlikte kamuoyuna açıklayacağız. İktidar olduğumuzda da cumhurbaşkanı, hükümet ve Millet İttifakı’nın ortaklarının uzlaşısı ile güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişi sağlayacağız. Bunun çalışmalarını şu anda da beraber yürütüyoruz. Her konuda aynı şeyleri düşünür ve aynı şeyleri söylersek o zaman ayrı ayrı partiler değil, tek siyasi parti olmamız gerekir. Ayrıntılara takılmamak lazım” ifadelerini kullandı.

"Paçacı’nın açıklaması maksadını aşan bir tonda olmuş"

CHP’li isimler, “her iki partinin de kendi tabanlarına ve toplumun geneline politikalar açıklamak ve görüşlerini aktarmak zorunda olduğunu” vurgulayarak “Bunları yapmakta bir sakınca yok, buradan kötü bir niyet çıkmaz. Millet İttifakı’ndaki tüm partilerin neden bir araya geldiği, Türkiye’yi nelerden kurtarmak istedikleri belli. Diğer tarafından bakarsak, ‘İYİ Parti, ürettiği politikaları CHP’ye yollayacak, CHP uygun bulursa açıklayacak.’ Böyle bir şey uygulanabilir değil. CHP Genel Başkanı’nın kendi tabanına ve halka seslenirken ‘ben’ demesinde hiçbir sakınca yok. Öte taraftan Sayın Akşener de politikalarını açıklarken ‘ben’ ifadesini kullanıyor. Bu durum CHP’yi rahatsız etmiyor, etmez de. Paçacı’nın açıklaması maksadını aşan bir tonda olmuş” diye konuştu. 

http://www.ankaramasasi.com/haber/996910/chpden-iyi-partiye-kilicdaroglu-tekil-konusuyor-yaniti
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.