TIME dergisinin listesinde tek Türk

TIME dergisinin, dünya çapında en etkili 100 kişi listesinde Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol yer aldı. Birol listede yer alan tek Türk oldu.
Murat Saltan
|
15 Eylül 2021, Çarşamba - 23:08
TIME dergisinin listesinde tek Türk

TIME dergisi, dünya çapındaki en etkili 100 kişi listesini 18. defa yayımladı. Siyasi liderlerin çoğunlukta olduğu listede Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, "öncü" isimlerden biri olarak yer aldı.

ABD Başkanı Joe Biden, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in torunu Sussex Dükü Prens Harry ve eşi Meghan Markle gibi dünya çapında tanınan isimlerin sıralandığı listede Fatih Birol yer alan tek Türk oldu.

John Kerry'den övgü dolu sözler

TIME dergisinde ABD İklim Özel Temsilcisi John Kerry tarafından kaleme alınan yazıda, IEA Başkanı Birol'un yüksek teknoloji verilerini bilgi birikimiyle bir araya getirdiğini belirterek "Dünya liderlerine güvenilir bir danışman olan Birol, karbon emisyonlarını azaltmak ve gezegenimizi kurtarmak için ne yapılması gerektiği konusunda tarafsız bir otorite. Birol, ağırlıklı olarak petrol piyasalarını takip eden bir kurum olan IEA'yı, dünyanın büyük ekonomilerine, enerji teknolojilerinde danışmanlık eden lider bir kurum haline dönüştürdü" ifadelerini kullandı.

Yazıda ayrıca, IEA'nın 2050'de sıfır emisyon hedefine ulaşmak ve iklim değişikliğinin etkilerini en aza indirmek için hazırladığı kapsamlı yol haritasını, Çin, Hindistan, Endonezya da dahil olmak üzere birçok ülkenin istediği belirtildi.

Listede kimler var

TIME 100 listesinde bu yıl en etkili 100 kişi arasında seçilen isimler arasında, ABD Başkanı Joe Biden, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Avrupa Birliği Komisyonu Kıdemli Başkanı Frans Timmermans, eski ABD Başkanı Donald Trump, Tesla CEO'su Elon Musk, Sussex Dükü Prens Harry ve eşi Düşes Meghan Markle gibi ünlü isimler de yer aldı.

(AA)

https://www.ankaramasasi.com/haber/1007833/time-dergisinin-listesinde-tek-turk
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.