ABB geri dönüşümle toprakları daha verimli hale getiriyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 'Topraktan aldığımızı toprağa verelim' sloganı kapsamında yaş sebze ve meyveleri gübreye dönüştürüyor.
Ankara Masası
|
08 Ekim 2021, Cuma - 13:59
ABB geri dönüşümle toprakları daha verimli hale getiriyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi, çevre dostu uygulamalarıyla hem ekonomiye katkı sağlıyor hem de atık malzemeleri değerlendiriyor.

Sürdürülebilir çevre anlayışını yaygınlaştıran projelere imza atarak daha önce park ve rekreasyon alanlarından biçilen çimleri gübreye dönüştüren Büyükşehir Belediyesi şimdi de atık yaş sebze ve meyveleri gübreye dönüştürmeye başladı.

"Hiçbir ürünü ziyan edemeyiz"

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla geri dönüşümün önemine dikkat çekerek, "Hayatın her geçen gün daha da pahalılaştığı bugünlerde geri dönüştürülebilir hiçbir ürünü ziyan edemeyiz. Bu amaçla sebze halinden topladığımız atık sebze ve meyveleri organik gübreye dönüştürerek çiftçimize dağıtacağız" dedi.

Büyükşehir Belediyesi BELKA A.Ş. ile Ankara Toptancı Hali arasında imzalanan protokol kapsamında atık yaş sebze ve meyveler toplanarak geri dönüşümle bundan sonra gübreye dönüştürülecek.   

Toptancı Hali’nde çöpe atılmak üzere ayrılan yaş sebze ve meyveyi değerlendiren BELKA A.Ş. “Topraktan aldığımızı toprağa verelim” sloganı ile organik gübre üretmek için harekete geçti.

"Organik gübreye dönüştürüyoruz"

Ankara Toptancı Halinden BELKA Hasan Yalçıntaş Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Merkezine getirilen atık yaş sebze ve meyvelerin kompostlama işlemi sonucunda organik gübreye dönüştürüldüğü bilgisini veren Merkez Proje Müdürü Gül Barut, üretilen organik gübrenin tarım arazilerinde kullanılacağını söyledi.   

Tasarruf odaklı anlayışla tarım arazilerinden yüksek verim elde etmeyi de amaçladıklarının altını çizen Barut, şöyle konuştu:    

"Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın çevre dostu anlayışı ile park ve bahçelerde biçilen çimleri ve Ankara Toptancı Hali’nden topladığımız atık yaş sebze ve meyveleri BELKA Hasan Yalçıntaş Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Merkezine getirip organik gübreye dönüştürüyoruz. Ürettiğimiz bu gübreyi daha sonra toprağını ekime hazır hale getiren çiftçilerimize vereceğiz."

https://www.ankaramasasi.com/haber/1046461/abb-geri-donusumle-topraklari-daha-verimli-hale-getiriyor
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.