ABD'de kamyoncu krizi

ABD, tedarik zincirinin bozulmaması için 80 bin kamyon şoförüne ihtiyaç olduğu belirtildi.
Murat Saltan
|
21 Ekim 2021, Perşembe - 19:33
ABD'de kamyoncu krizi

İngiltere'nin ardından ABD'de kamyon şoförü krizi patlak verdi.

Pandeminin ardından artan taleplerin karşılanması için önemli bir yere sahip kamyon şoförlerine ihtiyacın ABD'de 80 bin civarında olduğu bildirildi.

Şoför ihtiyacı yüzde 30 arttı

Amerikan Kamyon Derneği Başkanı Chris Spear, CNN’e yaptığı açıklamada, ülkede yaşanan kamyon şoförü açığına dikkat çekti.

Spear, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını öncesi kamyon şoförü ihtiyacının 61 binin üzerinde olduğunu, bunun yüzde 30 artarak şu an rekor düzeyde 80 bine çıktığını kaydetti.

Salgın sırasında birçok şoförün emekliye ayrılması ve akabinde artan tüketici talepleri nedeniyle şoför açığı bulunduğu bilgisini paylaşan Spear, bunun son aylarda tedarik zincirinde yaşanan sıkıntıları da etkilediğini belirtti.

"Kamyon ve şoförün yoksa çok fark etmiyor"

Spear, ABD Başkanı Joe Biden’in geçen hafta verdiği California limanlarında yığılan konteynerlerin dağıtımı için 7/24 çalışılması emrinin iyi bir gelişme olduğuna işaret ederek, "Ancak bu, eğer oradaki yükü çekecek kamyon ve şoförün yoksa çok fark etmiyor." dedi.

Kamyonların, ABD trafiğinde oranının yüzde 4 olmasına rağmen ekonomik malların yüzde 71'ini taşıdığına dikkati çeken Spear, bu konuda bir önlem alınmazsa sürücü açığının 2030’a kadar 160 bine çıkacağı tahmininde bulundu.

(AA)

https://www.ankaramasasi.com/haber/1073083/abdde-kamyoncu-krizi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.