Sağlık çalışanlarının özlük haklarına ilişkin maddeler tekliften çekildi

TBMM Genel Kurulu'nda sağlık personelinin özlük haklarına ilişkin düzenlemeleri içeren 6 madde yeniden görüşülmek üzere kanun teklifinden çıkarıldı.
Ankara Masası
|
12 Aralık 2021, Pazar - 15:44
Sağlık çalışanlarının özlük haklarına ilişkin maddeler tekliften çekildi

TBMM Genel Kurulu'nda, Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ne ihdas edilen sağlık çalışanlarının özlük haklarıyla ilgili düzenlemeleri içeren maddeler geri çekildiği Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu'nda, teklif metninden çıkarıldı.

Komisyon, AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız başkanlığında toplandı.

Toplantıda; bütçe görüşmelerinden önce, elektrikte TRT payının kaldırılmasını da içeren ve görüşmeleri yarım kalan Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ne ihdas edilen, sağlık çalışanlarının özlük haklarıyla ilgili düzenlemeleri içeren ve komisyona geri çekilen 6 madde ele alındı.

6 madde kanun teklifinden çıkarıldı

Verilen önergelerin kabul edilmesiyle, 6 madde kanun teklifinden çıkarıldı. Çıkarma önergelerinin gerekçesinde "ilgili komisyonda daha teferruatlı görüşülebilmesi için" ifadesi yer aldı.

AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, düzenlemenin esas komisyonu olan Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'na gitmesinin ve topyekun çalışma yapılmasının uygun olacağını söyledi.

AK Parti Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, "Cin şişeden çıktıktan sonra bu düzenlemeden geri dönme imkanı yok. Ancak bizim komisyondan çıkan düzenleme dört başı mamur olmayacaktı. Sağlık Komisyonunda bu teklif daha düzgün bir hale gelecektir." dedi.

 "Tüm kesimler ele alınsın ve doğru bir yasa çıksın "

AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, düzenlemede, eksikleri tamamlamaya yönelik adım atılacağını dile getirdi. Erdoğan, "Bu düzenlemeler Sağlık Komisyonu'nda görüşülerek tüm kesimler ele alınsın ve doğru bir yasa çıksın." diye konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, maddelerin geri çekilmesini doğru bulmadıklarını belirterek, "Bu iyileştirmeleri şimdi yapalım, eksik kalanları da sonra tamamlayalım" değerlendirmesinde bulundu.

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, yapılan açıklamalarla doktorlar arasında bir beklenti oluştuğunu ifade etti. Düzenlemenin geri çekilmemesini ve diğer sağlık çalışanlarını da kapsayacak şekilde geçmesini isteyen Şevkin, yeni düzenlemenin ne zaman geleceğine ilişkin sürenin bilinmediğini kaydetti.

" 500 bin kişilik sağlık ordusunun faydalanması için düzenleme yapılacak"

Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir; düzenlemenin, sadece uzman hekimleri, hekimleri ve sadece Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan uzman hekim ve hekimleri kapsadığını aktardı. Eldemir, "Tüm sağlık çalışanlarını ilgilendiren çalışmanın yapılması adına Meclisin göstereceği iradeye müteşekkir kalırız. Bu konunun topyekun ele alınıyor olmasında gösterdiğiniz çabalara teşekkür ediyorum." sözlerini sarf etti.

Teklif sahibi AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz da, 500 bin kişilik sağlık ordusunun faydalanması için düzenleme yapılacağını, bunu yapacak iradenin olduğunu belirtti.

Komisyon Başkanı Altunyaldız, maddelerin daha kapsayıcı bir düzenleme için geri çekildiğini açıklayarak, "Sağlık komisyonunda yapılacak çalışmalarla, tüm sağlık çalışanlarına daha kapsamlı bir düzenlemeyle haklarının verilmesiyle ilgili çok net bir irade var." dedi.

Sağlık çalışanlarının özlük haklarıyla ilgili 6 madde, dün akşam Genel Kurulda kabul edilen tezkereyle Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonuna geri çekilmişti.

(AA)

http://www.ankaramasasi.com/haber/1172251/saglik-calisanlarinin-ozluk-haklarina-iliskin-maddeler-tekliften-cekildi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.