Uzay yolculuğu için imzalar atıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin insanlı ilk uzay görevi için ABD merkezli Axiom Space ile işbirliği imzalandığını duyurdu.
Onur Çetinkaya
|
19 Eylül 2022, Pazartesi - 15:11
Uzay yolculuğu için imzalar atıldı

Türkiye Uzay Ajansı tarafından hazırlanan ‘Milli Uzay Programı’ Tanıtım Toplantısı, geçtiğimiz yılın başlarında gerçekleşmiş ve Türkiye’nin uzay hedefleri açıklandı.

Bu hedefler arasında bir Türk astronotunu uzaya göndermek de var

36 bin aday başvurusu arasından 30 kişi seçildi. Adaylar, nihai seçim için Ankara’ya çağırıldı.

Türk uzay yolculuğu için imzalar atıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank sosyal medya hesabından, Türkiye'nin insanlı ilk uzay görevini gerçekleştirecek "uzay yolcusu"nun eğitim ve uçuş hizmeti için Axiom Space ile iş birliği yapılacağını bildirdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen Uluslararası Uzay Kongresi'nde, Türkiye'nin insanlı ilk uzay görevi için Axiom Space ile TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (UZAY) arasında imzalar atıldı.


İmza töreninde, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız, Axiom Space CEO'su Michael Suffredini, Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, TÜBİTAK UZAY Enstitüsü Müdürü Mesut Gökten ve DeltaV Uzay Genel Müdürü Arif Karabeyoğlu hazır bulundu.

http://www.ankaramasasi.com/haber/1788691/uzay-yolculugu-icin-imzalar-atildi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.