Turistler maske ve sosyal mesafeye duyarsız

Turizm kenti Antalya’ya tatil için gelen bazı turistler maske takmıyor, bazıları da hatalı kullanıyor. Kentin en işlek caddelerinde maskesiz gezen turistler, kendilerini görüntüleyen gazetecileri fark ettikten sonra maskelerini takıyor.
Büşra Bayrak
|
24 Eylül 2020, Perşembe - 11:21
Turistler maske ve sosyal mesafeye duyarsız

Türkiye genelinde maske takma zorunluluğu getirilmesinin ardından denetimler de arttırıldı. 

İşlek caddelerde polis ekipleri tarafından denetim yapılırken, maske takmayan vatandaşlara 900 TL idari para cezası uygulanıyor.

Bu yüzden polis ile vatandaşlar arasında sık sık tartışmalar yaşanıyor.

Turizmin başkenti Antalya'dan gelen fotoğraflar ise maske zorunluluğu sadece Türkler için mi geçerli dedirtiyor.

Turistler maskeyi de yasağı da takmıyor


Yeni tip korona virüs döneminde en çok tercih edilen turizm şehirlerinden biri olarak öne çıkan Antalya’ya, günlük 40 bin yabancı turist geliyor. 

Şehrin farklı bölgelerinde tatil yapan turistlerden bazılarının maske takmadığı, takanların da maskeyi hatalı kullandığı görülüyor. 

Kent merkezinde kalabalık gruplar halinde gezen turistlerin rahat tavırları dikkat çekiyor. Maske konusunda Antalya’da yerleşik olarak yaşayan yabancı uyruklu misafirlerin ise daha dikkatle olduğu göze çarpıyor. 

Maskeler gazetecileri görünce takılıyor

Türk vatandaşları gibi maske takma hassasiyeti göstermeyen turistlerin, büyük bölümü maskesiz gezerken bazıları da maskeyi çenelerinin altına takıyor.

Sosyal mesafe kuralına da uymadıkları gözlenen turistler, yapılan uyarıları da dikkate almıyor. Ancak kendilerini görüntüleyen gazetecileri fark eden turistler çenelerindeki maskeyi yüzüne geçiriyor, ceplerindeki maskeyi çıkartıp kullanıyor.

Turist sayısı 2 milyonu geçti

Antalya’da pandemi nedeniyle mart ayından itibaren duran turizm hareketliliği, 1 Temmuz’dan sonra yeniden hız kazanmıştı. 1 Ocak’tan itibaren Antalya’ya gelen toplam turist sayısı 2 milyonu geçti. Turizmdeki hareketliliğin kasım ayının ortasına kadar devam edeceği öngörülüyor.

Antalya’ya sadece 1-18 Eylül tarihleri arasında gelen 600 bin turistin 320 bin 973’ü Rus uyruklu oldu. Rusya’yı 96 bin 373 turistle Ukrayna, 53 bin 535 turistle İngiltere, 51 bin 789 turistle Almanya, 15 bin 869 turistle Romanya, 14 bin 782 turistle Polonya ve 12 bin 499 turistle Kazakistan takip etti.

http://www.ankaramasasi.com/haber/188755/turistler-maske-ve-sosyal-mesafeye-duyarsiz
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.