TBMM'de haftalık mesai başlıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yeni haftada yoğun bir gündemi var. Genel Kurulda, Karma Komisyon tarafından milletvekilliğinin düşürülmesi kararı alınan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in durumunun ele alınması bekleniyor. Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ise bütçe mesaisi yeni haftada da devam edecek.
Onur Çetinkaya
|
22 Kasım 2022, Salı - 09:51
TBMM'de haftalık mesai başlıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi haftalık çalışmasına bugün başlıyor.

Meclis Genel Kurulu’nda yeni haftada, HDP diyarbakır Milletvekili Semra Güzel'in devamsızlık dosyası ele alınacak.

Güzel için karar verilecek

PKK'lı teröristle çıkan fotoğrafının ardından dokunulmazlığı kaldırılan Güzel, yurt dışına kaçmaya çalışırken yakalanmış ve tutuklanmıştı.

Karma Komisyon, 6 oturuma 'gerekçesiz' katılmadığı gerekçesiyle, oy çokluğu ile Güzel'in milletvekilliğinin düşürülmesi kararı aldı. Son karar yeni haftada Genel Kurul'da alınacak.

Oturama katılanların bir fazlası "evet" oyu kullanırsa, Güzel'in milletvekilliği düşecek.

Polis Yüksek Öğretim Kanunu'nda değişiklik teklifi 

TBMM Genel Kurulda, Polis Yüksek Öğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmeleri, 2. maddeden itibaren sürecek.

Teklifle, Polis Akademisi bünyesinde lisans eğitimi veren İç Güvenlik Fakültesi kurulacak. 

Fakültenin esas öğrenci kaynağı, sınavların yapıldığı yıl 1 Ocak tarihi itibarıyla 22 yaşından gün almamış lise ve dengi okulların mezunları olacak. 

Polis meslek yüksek okullarından dikey geçiş ile İç Güvenlik Fakültesine öğrenci alınabilecek. İhtiyaç duyulan uzmanlık alanlarında örgün eğitim veren üniversitelerin ilgili fakülte mezunları da polis amiri olabilecek.

Tütün, tütün mamulleri ve alkol piyasasına ilişkin teklif

Genel Kurulda daha sonra Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ele alınacak.

Teklifle, Ürün İzleme Sistemi'ne müdahale edenlere 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığından yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapanlar, 2 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılacak.

Bütçe komisyon aşaması tamamlanıyor

Plan ve Bütçe Komisyonunda, bugün Ulaştırma ve Altyapı, Milli Savunma, yarın  Sanayi ve Teknoloji, perşembe Sağlık bakanlıklarının, cuma günü ise Cumhurbaşkanlığı ile bağlı kurum ve kuruluşların 2023 bütçeleri görüşülecek.

Bütçe görüşmelerinin komisyon aşaması bu hafta sona erecek.

http://www.ankaramasasi.com/haber/1947331/tbmmde-haftalik-mesai-basliyor
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.