Bademcik ameliyatına girdi ama bademcikleri almadı!

Yalova'da bademcikleri ve geniz eti alınması, kulaklarına ise tüp takılması planlanarak ameliyata alınan 3,5 yaşındaki Abdülhamit Cihangir’in 6 saat süren operasyona rağmen bademciklerinin alınmadığı ortaya çıktı. Babası, hastane ile operasyonu yapan doktordan şikayetçi oldu. İddiaları reddeden doktor ise iltihaplı olduğu gerekçesiyle bademcikleri almadığını öne sürdü.
Hande Mağden Akyol
|
23 Ocak 2023, Pazartesi - 14:37
Bademcik ameliyatına girdi ama bademcikleri almadı!

Olay, Yalova'da bulunan bir özel hastanede yaşandı.

Yalova'da, 3,5 yaşındaki çocuğun bademcik ameliyatına alınmasına karar verildi. Ancak doktorun, ameliyatın 6 saat sürmesine rağmen operasyonu gerçekleştirmediği öne sürüldü.

Ailesi tarafından doktora götürülen Abdülhamit Cihangir'in (3,5) bademcikleri iltihaplanınca, antibiyotik tedavisine başlandı.

Fakat 1,5 yıllık tedavi sonuç vermedi ve çocuğun geniz etinde büyüme, kulağında da enfeksiyon oluştuğu görüldü.

Rahat nefes almadığı için uyumakta zorlanan Cihangir, ateşlenince Yalova Devlet Hastanesine götürüldü. Küçük çocuğa, bademcik iltihabı ile orta kulak enfeksiyonu teşhisi konuldu.

10 gün sonra rahatsızlanınca ortaya çıktı

Rahat nefes almadığı için uyumakta zorlanan Cihangir, ateşlenince Yalova Devlet Hastanesine götürüldü. Küçük çocuğa, bademcik iltihabı ile orta kulak enfeksiyonu teşhisi konuldu.

Daha sonra aile çocuklarını özel bir hastaneye götürdü. Burada bademcikleri ile geniz eti alınması kararlaştırılan Cihangir'in aynı zamanda kulaklarına tüp takılacağı belirtildi. 6 saat süren operasyona giren ancak taburcu olduktan 10 gün sonra rahatsızlanan çocuğun bademciklerinin alınmadığı ortaya çıktı.

Oğlunun 1,5 yıl boyunca antibiyotik tedavisi gördüğünü, bu süreçten çok korktuklarını ve çözüm bulmak için çok çabaladıklarını belirten baba Neyfel Tosun, Cihangir'i önce bir devlet hastanesine ardından özel bir hastaneye götürdüklerini belirtti.

"Oğlumuz 4-5 saat ameliyatta kaldı"

Sürekli oğlunun başında nöbet tuttuğunu anlatan Tosun, "Geniz eti ile bademciği büyüdüğü için boğulmalar oluyordu. Çok horluyordu, sürekli ateşleniyordu. Bundan dolayı da bir an önce ameliyat olması için özel hastaneye götürdük. Doktorumuz da boğazına baktığında bademciğinin büyüdüğünü gördü. 'Bunu bir an önce ameliyat etmemiz gerekiyor' dedi. Çocuğun ağız yapısının değişmeye başladığını söyledi. Biz de ameliyat olmasına karar verdik. İki gün sonra ameliyata alındı. Çocuk 4-5 saat ameliyatta kaldı. Narkozdan sonra ayılma süreci falan yaklaşık 6 saat sürdü" dedi.

Bademciklerin alınmadığını başka bir doktor farketti

Oğlunun 24 Aralık'ta ameliyat olduğunu belirten Tosun, "10 gün sonra çocuk tekrar ateşlendi, gece devlet hastanesine götürdük, acil doktoru, 'Çocuğun bademcikleri çok kötü olmuş' deyip, bademciğinin çok şiştiğini, bundan dolayı ateşlendiğini söyledi. Biz de o anda şaşkınlık içerisinde, 'Nasıl? Bu çocuğu 10 gün önce ameliyat ettirdik. Bademcikleri ve geniz eti alındı. Kulağına tüp takıldı' dedik. Doktor, 'Hayır, bademciği alınmamış, duruyor' dedi. Şok yaşadık. Ertesi gün çocuğu tekrar farklı bir özel hastaneye götürdük. Orada da bademciğinin alınmadığı tespit edildi" diye konuştu.

"Ameliyatı yapan doktor, bademciği almayı unutmuşuz dedi"

Daha sonra operasyonu yapan doktora gittiklerini ifade eden Tosun, "Hiçbir şey söylemedik, 'Hocam bu çocuğu bir kontrol edin, ameliyattan sonra yine rahatsızlanıyor, ateşleniyor' dedik. Bademciğinin olduğunu kendisi de gördü. Dönüp bize, 'Bir yanlış yapmışız. Bademciğini almayı unutmuşuz' dedi." ifadelerini kullandı.

"Sağlık Bakanlığına gerekli şikayetleri yapacağım"

Doktorun hatasını telafi etmek için yeni bir ameliyat önerdiğini de aktaran baba, "Bu çocuk 3,5 yaşında. 1,5 senedir antibiyotik tedavisi görüyor. Bu çocuğu entübe ettiniz, 3 saat boyunca narkoz verdiniz. 3,5 yaşındaki bir çocuğun böbrekleri ne kadar dayanır antibiyotiğe? Tekrar entübe edeceksiniz, narkoz vereceksiniz. Bu, büyük bir sorumsuzluktur. Nasıl unutulur? Bu hastaneye, çocuğumun bademcik şikayeti ile gittim. Bademciğini almıyorsun, kulağına tüp takıyorsun ve geniz etini alıyorsun. Nasıl unutulabilir bu? Daha büyük bir sorunla karşılaşsak ne olurdu? Bunun vebalini, günahını kim çekecekti? Bir baba olarak ben mi çekecektim, doktor mu çekecekti, özel hastane mi çekecekti? Şikayetçiyim. Sağlık Bakanlığına, Sağlık İl Müdürlüğüne gerekli şikayetlerimi yapacağım" dedi.

"Çok ağır bir ihmal ve kusur söz konusu"

Anne Neyfel Tosun'un avukatı Koray Can Köse ise, doktor ve hastane hakkında suç duyusunda bulunduklarını belirterek, "Hem teşhis hem de tedavi noktasında çok ağır bir ihmal ve kusur söz konusu. Burada sorumlu olan kişi ve kurumlara yönelik olarak Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde hukuki süreci başlattık, suç duyurusunda bulunduk. Aynı zamanda maddi ve manevi tazminat taleplerimize ilişkin olarak da yine başvurularımızı gerçekleştirdik. Konu yargıya intikal etmiş durumda. Bundan sonra hukuki sürecin sonuçlanmasını bekleyeceğiz" şeklinde konuştu.

Doktor iddiaları kabul etmedi

Ameliyatı gerçekleştiren doktor H.H. ise iddiaları kabul etmeyerek, bademcikleri bilinçli almadığını belirtti. Kulak Burun Boğaz Uzmanı olan doktor H.H. yazılı açıklama da yaparak, "Hastamıza geniz etinin alınması, artı her iki kulak zarına tüp takılması ve bademcik ameliyatı planladık, ameliyat sırasında bademciklerin iltihaplı olduğunu görünce almaktan vazgeçtim. Çünkü bademciklerin iltihaplıyken alınması ameliyat sonrası kanama riskini artırmaktadır. Geniz etinin alınması ve kulak zarına tüp takılması ameliyatını başarılı bir şekilde gerçekleştirerek hastayı komplikasyonsuz şifa ile taburcu ettik" dedi.

Hastane raporunda bademcikler alınmış görünüyor

Öte yandan hastanenin operasyon sonrası düzenlediği epikriz raporunda; Abdülhamit Cihangir Tosun'un, bademciklerinin ve geniz etinin alındığı, her iki kulağına da tüp takıldığı ve ameliyat ücretlerinin aileden tahsil edildiği bilgisi yer aldı.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2063210/bademcik-ameliyatina-girdi-ama-bademcikleri-almadi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.