Arjantin'de suçsuz yere 14 yıl hapis yatan kişi serbest bırakıldı

Arjantin'de 2006 yılında işlenen bir cinayetin sanığı olarak tutuklanıp hapse atılan Jorge Gonzalez Nieva, suçsuzluğunun anlaşılması üzerine serbest bırakıldı.
Büşra Bayrak
|
09 Ekim 2020, Cuma - 01:48
Arjantin'de suçsuz yere 14 yıl hapis yatan kişi serbest bırakıldı

Arjantin Yüksek Mahkemesi, 14 yıl önce bir kadının silahla vurularak öldürülmesi davasında tutuklanan ve 25 yıl hapis cezasına çarptırılan Jorge Gonzalez Nieva'nın gözden geçirilen davasında beraatine karar verdi.

Mahkeme kararında, Nieva'yı mahkum ettiren görgü tanığının daha sonra kendisini tanımadığını söylediği, Nieva'nın cinayetle doğrudan alakasını gösteren bir kanıt bulunmadığı ve cinayet işlendiği zaman Nieva'nın farklı bir yerde olduğunu doğrulayan şahitler bulunduğu vurgulandı.

Ayrıca, şahsi anlaşmazlığı bulunduğu için görevli polisin soruşturmayı Nieva'ya karşı zorlaştırdığı belirtildi.

Nieva'nın avukatı Manuel Garrido da yerel basına, Nieva'nın soruşturmasını yürüten savcının, 2017 yılında tutuklulardan rüşvet almak ve sahte avukatlarla dava açmakla suçlandığını açıkladı.

Arjantin'in Buenos Aires eyaletine bağlı Merlo kentinde 24 Mayıs 2006'da 43 yaşındaki Analía Bibiana Aguerre, bankadan para çektikten sonra 3 kişi tarafından takip edilip, evinin önünde başından vurularak öldürülmüştü.

Aynı kentte taksicilik yapan Nieva, cinayetin işlendiği davada sanık olarak yer almış ve 2010 yılında 25 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Nieva, Uluslararası Af Örgütü'nün geçen yıl kendisiyle yaptığı röportajda, cinayetin faillerinden birinin, kendisinin suçsuz olduğunu itiraf ettiğini söylemişti.

55 yaşındaki Nieva, 3 Ekim'den bu yana ev hapsinde bulunuyordu.

https://www.ankaramasasi.com/haber/233137/arjantinde-sucsuz-yere-14-yil-hapis-yatan-kisi-serbest-birakildi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.