Başkentin parkları şiddet mağduru kadınların dokunuşuyla renkleniyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Kadın Sığınma Evleri’nde kalan kadınların ördüğü el emeği örgülerle 30 Ağustos Zafer Parkı’ndaki ağaçları süsledi.
Büşra Bayrak
|
09 Ekim 2020, Cuma - 11:15
Başkentin parkları şiddet mağduru kadınların dokunuşuyla renkleniyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi  Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, Kadın Sığınma Evleri’nde kalan kadınlara bir yandan sosyal, psikolojik ve hukuki destek sağlarken bir yandan da üretimden kopmamaları için atölye çalışmaları düzenliyor.

Bu kapsamda 30 Ağustos Zafer Parkı’nın ağaçları, Kadın Sığınma Evleri’nde kalan kadınların ördüğü birbirinden renkli el emeği örgülerle süslendi.

Kadınlar örgülerine duygularını yansıttı

Kadınların üretime katılmasını teşvik eden çalışmaları hayata geçiren Büyükşehir Belediyesinin bu yeni uygulaması sayesinde başkentteki rekreasyon alanlarına ve parklara kadın eli değdi.

Şiddet mağduru kadınların güçlenmesine katkı sağlayan atölye ve workshop çalışmalarını pandemi sürecinde de devam ettiren Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü, Kadın Sığınma Evleri’ndeki kadınları örgü örmeyi öğrenmeleri için bir araya getirdi. Çankaya Fidanlık Mahallesi Muhtarı Cevriye Kaya’nın yaptığı atölye çalışmasına katılan şiddet mağduru kadınlar böylece duygularını örgülere yansıttı.

“Kadınların hayata tutunmalarını sağlıyoruz”

Kadınların toplumsal hayattan kopmaması için atölye çalışmaları gerçekleştirdiklerini belirten Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Halit Özdilek, Sığınma Evlerimizde kalan kadınlarımızı sorunlarından dolayı misafir ediyoruz. Kadınlarımızın sosyal ve psikolojik anlamda hayata tutunmalarını sağlıyoruz.” dedi.

Nazar boncuğundan uğur böceğine çeşitli motiflerle hazırlanan örgüler ağaçlara giydirilirken farkındalık etkinliği ile hem parklar renklendi hem de kadınların el emeği görünür hale getirildi.

https://www.ankaramasasi.com/haber/233543/baskentin-parklari-siddet-magduru-kadinlarin-dokunusuyla-renkleniyor
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.