Bakan Koca: “83 milyon için belli sınırlar konmuş bir hayat”

HM
Haber Merkezi Editör
YAYINLAMA
28 Mart 2020 13:40
Bakan Koca: “83 milyon için belli sınırlar konmuş bir hayat”
HM
Haber Merkezi Editör

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs ile mücadelede yeni bir dönemin başladığını, sürecin atlatılmasında devletin tüm gücünü ortaya koyacağını söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Kurul tarafından bazı kısıtlamalara yönelik öneriler getirildiğine işaret eden Koca, “83 milyon için önerdiği tedbir belli bir süreliğine, belli sınırlar konmuş bir hayattı. Geçici bir hayat tarzıdır. Artık yeni bir mücadele yöntemi hayata geçiyor. Devletimiz tüm gücünü ortaya koyacak.“ diye konuştu.

Salgının kesileceğine inandığını belirten Koca, “Bilim Kurulumuzun aldığı tavsiye kararlarını Sayın Cumhurbaşkanımıza da arz ettim. Kendilerinin bu konuda değerlendirmeleri olacak. Alınan tedbirlere sıkı sıkıya uyulması, umudumuzun gerçeğe dönmesini kolaylaştıracaktır. Ne kadar çok dikkat edersek o kadar kısa sürede bu işin üstesinden geleceğiz” ifadesini kullandı.

   Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Koca, kısıtlama tedbirlerinin ayrıntısına ilişkin soruya, “Cumhurbaşkanımızın Bilim Kurulunun önerileriyle ilgili değerlendirmeleri olacak. Bu konu hakkında benim bilgi vermem doğru olmaz. Daha çok kısıtlamalara yönelik olduğunu ifade etmiştim” şeklinde yanıt verdi.

  İzmir’deki durumun kritik olduğuna ilişkin iddialara ise Koca, “Biz bütün illerde ne kadar vaka olduğunu, bazı illerde bu vaka sayısının fazla olduğunu biliyoruz. Zaten bu çerçevede bilim kurulunun birtakım önerileri oldu. Bununla ilgili de zaten alınabilecek bir tedbir varsa devlet gereğini yapar” diye yanıt verdi.

Bir şirket üzerinden test satın alan ve ailesiyle birlikte deneyen bir vatandaşın medyaya yansıyan görüntülerine ilişkin açıklamada bulunan Koca, “Şahısların ya da özel bir kuruluşun kendi başına içeriden ya da dışarıdan test alarak numuneleri test ediyor olması asla kabul ettiğimiz bir durum değil. Gereken yapılmış olur” ifadelerini kullandı.

  Kitlere ilişkin bilgi veren Koca, “Testin süresini çeken psr yöntemi bu dönemde çalışan laboratuvarlara verildi. Toplam bizim psr yöntemiyle çalışan kit 350 bin. Bizim ayrıca zaten bir milyona yakın kitimiz var. Hem merkez sayısını artırmak hem süreyi kısaltmak için her türlü yaklaşımı devreye sokma çabası içindeyiz. “şeklinde konuştu.

Çin’den getirilen örnek kitlerin antijen kiti olduğunu ve deneme amaçlı kullanıldığını aktaran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Onun devamını getirmedik, memnun kalmadık. Süreçte Bilim Kurulu, antikorun daha önemli olduğunu ifade ettiler. Hızlı tarama kiti antikor kiti” dedi.

  Çalışanları korumak adına her türlü tedbiri almak konusunda gayret içinde olduklarını belirten Koca, iki gün önce 3 milyon 615 bin tane N95 maskenin tüm kurumlara dağıtıldığını açıkladı.

Vaka sayılarının il bazında açıklanmama sebebini de aktaran Koca, “Bir bölgenin salgını taşıdığı bazı illerin, taşımadığı bir bölgeden başka bölgeye geçişlerin fazla olacağını düşündüğümüz için açıklamadık” diye konuştu.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.