İçişleri Bakanlığı’ndan Ramazan Genelgesi

HM
Haber Merkezi Editör
YAYINLAMA
22 Nisan 2020 10:30
İçişleri Bakanlığı’ndan Ramazan Genelgesi
HM
Haber Merkezi Editör

İçişleri Bakanlığı'ndan il valiliklerine gönderilen ramazan tedbirleri genelgesine göre, bu yıl ramazan ayında vatandaşların toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmeyecek.

İçişleri Bakanlığınca 81 ilin valiliğine, korona virüs salgını nedeniyle bu yıl ramazanda alınacak tedbirlerle ilgili genelge gönderildi.  Genelgeye göre, korona virüs salgını nedeniyle bu yıl ramazan ayında vatandaşların toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmeyecek.

PİDE SATIŞLARI İFTARDAN 2 SAAT ÖNCE SONLANDIRILACAK

 Ramazan süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyruklarının oluşturacağı yoğunluk salgın riskini artıracağından fırınlardaki pide ve ekmek üretimi ile özel siparişler iftardan 2 saat önce sonlandırılacak.

DAVULCULARIN BAHŞİŞ TOPLAMASINA MÜSAADE EDİLMEYECEK

Ramazan davulcularının tek tek vatandaşları/haneleri dolaşarak bahşiş toplaması salgın riskini artıracağından, geleneksel hizmetlerinin karşılığı yerel yönetimlerce karşılanabilecek, aksi takdirde ramazan davulcularının tek tek vatandaşlardan bahşiş toplamasına müsaade edilmeyecek ve faaliyetlerine izin verilmeyecek.

TOPLU TAŞIMADA KULLANILAN ARAÇ VE SEFER SAYISININ ARTTIRILMASI SAĞLANACAK

 İftar vakitlerinin öncesinde oluşabilecek trafik yoğunluğu dikkate alınarak iftar saatinin en az 3 saat öncesinden itibaren belediyeler ile gerekli koordinasyon sağlanarak toplu taşımada kullanılan araç ve sefer sayısının arttırılması sağlanacak.

RAMAZAN AYI BOYUNCA TÜRBE ZİYARETLERİ KISITLANACAK.

Ramazan ayı boyunca türbe ziyaretleri kısıtlanacak. Mezarlık ziyaretlerinin kontrollü olarak yapılabilmesi için mezarlıklara giriş ve çıkışlar ayrı olarak planlanacak, arife günü ile bayram günlerinde mezarlık ziyaretlerinde ateş ölçümü yapılacak, sosyal mesafe kuralı ve maske kullanımına ilişkin kontrollere ağırlık verilecek.

FAHİŞ FİYAT UYGULAMASI YAPAN FİRMALARA ADLİ İŞLEM YAPILACAK

Ramazan ayını ve bayramı fırsat bilerek fahiş fiyat uygulaması yapan firma, işletmelere yönelik denetimler arttırılacak ve gerekli adli işlemler ivedilikle yapılacak.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.