ATO Başkanı Baran’dan “kapanma desteği” talebi

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, tam kapanma döneminde faaliyetlerini sürdüremeyecek işletmelere nakdi yardım desteği verilmesini talep etti.
Zeliha Demirci
|
28 Nisan 2021, Çarşamba - 14:07
ATO Başkanı Baran’dan “kapanma desteği” talebi

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, tam kapanma sürecinde faaliyetlerini sürdüremeyecek işletmeler hakkında yazılı bir açıklama yaptı.  Pandeminin başından bu yana yaşanan sürece bakıldığında, pandemiyle mücadelede kapanmaların yükünün hizmet sektörünün omuzlarında olduğunu belirten Baran, “İşletmeler pandemiyle mücadele sürecinin başlangıcında temin ettikleri kredilerin geri ödemelerinde, devlete karşı ertelenen yükümlülükleri yerine getirmede sorun yaşıyor. Bu işletmelerimizin desteğe ihtiyaçları devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

"Sosyal bir yara halini almadan yeniden denge sağlanmalıdır"

Pandemi nedeniyle kapanmak zorunda kalan işletmelerin ayakta kalabilmesi için yeni desteklere ihtiyacı olduğunu, bir yılı aşkın süredir de mücadele edildiğini hatırlatan Baran, “Pandemi sürecinde aktif olarak çalışanlarla kapanmak zorunda kalan işletmelerimiz arasında ekonomik dengesizlikler oluştu. Bu durum psikolojik sonuçlar doğuran sosyal bir yara halini almadan yeniden denge sağlanmalıdır.” dedi. Baran, Hükümetin basit usulde vergi mükellefi olan işletmelere sağladığı kira ve gelir kaybı desteğinin kapsamının genişletilmesi gerektiğine dikkat çekerek, tam kapanma döneminde faaliyetlerini sürdüremeyecek işletmelere nakdi yardım desteği verilmesi gerektiğini kaydetti.

Uzun vadeli düşük faizli kredi talebi

Pandeminin başlangıcında finansman ihtiyaçlarını gidermek için işletmelerin kredi kullandığını hatırlatan Baran, geri ödemelerinde sorun yaşanan krediler için yeniden yapılandırma imkânı getirilirken, özellikle hizmet sektöründe faaliyet gösteren işletmelere uzun vadeli, belirli bir süre geri ödemesiz ve düşük faizli yeni destek paketleri sunulması gerektiğini ifade etti. Tam kapanma sürecinde işletmelerin kapalı, bankaların açık olacağını kaydeden Baran, vadesi gelen çek ve senetlerin ödemelerinin bayram sonrasına ertelenmesi gerektiğini belirtirken pandemi sürecinde paket servis ile ayakta kalmaya çalışan restoran, kafe ve lokanta gibi işletmelerin yemek sipariş sitelerine ödedikleri komisyonların da düşürülmesi gerektiğini kaydetti. Ciro kaybı yaşayan işletmelerin elektrik, su ve doğalgaz gibi sabit giderlerini ödemekte bile zorlandığını belirterek, bu konunun da destek kapsamına alınabileceğini ifade eden Baran, ekonominin bir bütün olduğuna dikkat çekerek devlet desteklerinde esnaf ve tacir ayrımının ticari hayatın gereklerine uygun düşmediğini de dile getirdi. Baran, zincir marketlerin pazar günü faaliyetlerini sürdürmeyecek olmasının olumlu bir gelişme olduğunu belirterek, kapanma döneminde gıda dışı ürün satılmamasının sağlanması gerektiğini sözlerine ekledi.

(İHA)

https://www.ankaramasasi.com/haber/737812/ato-baskani-barandan-kapanma-destegi-talebi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.