Diyarbakır’da karpuz içinde çocuk maketi tartışması

Diyarbakır’da bazı kavşaklara yerleştirilen kenti simgeleyen maketler tartışma yarattı. Bazı sosyal medya kullanıcıları maketlerin özensiz yapılmasından şikayet etti. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada ise eleştirilerin saygıyla karşılandığı belirtildi.
Can Güvenir
|
12 Mayıs 2021, Çarşamba - 14:14
Diyarbakır’da karpuz içinde çocuk maketi tartışması

Diyarbakır Havalimanı kavşağına kentin kültürünü yansıtan maketler yerleştirildi.  27 farklı türde 3 bin 500 ağaç ve 55 bin çalı dikimi yapılan alana 120 bin metrekare çim serimi de gerçekleştirildi. Sulama sisteminin sürekli çalışması için 350 ton kapasiteli 2 su deposu kuruldu. Devam eden çalışmalar kapsamında 20 bin çalı dikimi ve 50 bin metrekare ilave çim serimi yapılacağı belirtildi. 

Alana yerleştirilen Diyarbakır karpuzu, halay ekibi, bakır işleyen usta, kadayıf ustası, kente özgü hasır bilezik maketleri ise tartışma yarattı. Bazı sosyal medya kullanıcıları maketlerin özensiz yapılması nedeni ile eleştiride bulundu. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada ise "Eleştiriler saygıyla karşılanmakta ve değerlendirilmektedir." denildi. Maketlerle ilgili nihai kararın çalışmalar bittikten sonra verileceği aktarıldı. 

Açıklamanın tamamı şu şekilde: 

"Bazı basın yayın organları ve sosyal medya hesaplarının gündeme taşıdığı, havalimanı kavşağı peyzaj düzenlemeleri kapsamında alana yerleştirilen maketlerle ilgili kamuoyunu bilgilendirme gereği duyulmuştur. Havalimanı Yonca Kavşağı'na yeni düzenlemeler kapsamında yerleştirilen maketlerle ilgili estetik eleştiriler yapılmıştır. Bu eleştiriler saygıyla karşılanmakta ve değerlendirilmektedir. 170 dönümlük alan içinde, fotoğraf detayı olmak üzere yerleştirilen maketler, çalışmalar tamamlandığında, manzaranın küçük bir parçası olacaktır. Çalışmaların tamamlanması ile birlikte nihai değerlendirme yapılacak, gerekmesi durumunda üzerlerinde tasarrufta bulunulacaktır. Birtakım çevreler, estetik eleştirileri dayanak tutarak, kamuoyunu yanıltıcı, kurumumuz hakkında istifham oluşturacak iddialarda bulunmaktadırlar. 170 dönümlük alanda çevre düzenlemesi, ağaç dikimi, çim serimi, çalı ekimi, su depoları, drenaj sistemi için yapılan ihalenin tutarını, maketler için yapılan harcama şeklinde göstermektedirler. Diyarbakır Uluslararası Havalimanı Yonca Kavşağı düzenleme ihalesi, 12 Kasım 2020'de 'Havaalanı Yonca Kavşağı Peyzaj Düzenleme Yapım İşi' adıyla canlı yayında gerçekleştirilmiştir. 15 firma ihaleye katılmıştır. 4 milyon 412 bin 835 lira olarak en düşük teklifi veren firma ile anlaşılmıştır. 170 dönümlük alandaki bütün çalışmalar, düzenlemeler, yatırımlar bu ihale kapsamında yapılmaktadır."


(İHA)

https://www.ankaramasasi.com/haber/770724/diyarbakirda-karpuz-icinde-cocuk-maketi-tartismasi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.