Muhalefetten de Biden’a tepki yağdı

ABD'deki başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti adayı olan Joe Biden’ın New York Times’a Ocak ayında verdiği bir röportajda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı seçimle devireceğine ilişkin sözlerine bütün partiler tepki gösterdi.
Ankara Masası
|
16 Ağustos 2020, Pazar - 09:34
Muhalefetten de Biden’a tepki yağdı

Ana muhalefet partisi CHP Biden'ı iktidarın değirmenine su taşımakla suçlarken açıklamaların "kabul edilemez" olduğuna vurgu yaptı.

CHP’DEN ÜST ÜSTE AÇIKLAMALAR

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak açıklamasında, “Bizim demokrasi ve özgürlük mücadelemiz, hiçbir emperyalist himmete muhtaç değildir. “Bağımsızlık bizlerin karakteridir.” Biz siyaseti okyanusun ötesinin çıkarları için değil, milletimizin çıkarları için yaparız. Joe Biden Erdoğan'ın değirmenine su taşımaktan vazgeçsin” dedi.

CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke de, “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir, aksini iddia etmek ve dayatmak kimsenin haddi değildir. Saray rejimini bu halk değiştirecektir!” mesajı ile Biden’a tepkisini ortaya koydu.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Bizler, kurulur kurulmaz icazet almaya ABD’ye gidenlerin, Trump’ın mektubuna susanların değil; Johnson mektubunda İnönü, haşhaş krizinde Ecevit, Irak krizinde Baykal gibi ABD’ye net tavır alanların partisiyiz. 7 ay önceki açıklamaya kazandırılan aleniyet tükenmişlik itirafıdır” ifadelerini kullandı

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise, “Herkes dikkatli olsun. Joe Biden’ın 8 ay önce söylediği sözü şimdi ısıtanlara , Joe Biden’a ve bütün dünyaya Büyük Atatürk 101 yıl önce Sivas’tan gereken cevabı vermiştir: Manda ve himaye kabul edilemez” değerlendirmesinde bulundu.

İYİ PARTİ’DEN SERT TEPKİ

İYİ Parti Teşkilat Başkanı ve Ankara Milletvekili Koray Aydın ise şunları söyledi: “Joe Biden’ın küstah açıklamaları eğer birine “yarayacaksa” mevcut iktidara yarayacaktır. “Dış güçler” paranoyasıyla Türkiye'nin gerçek sorunlarının üzerini örtmeye çalışan iktidar, Biden'ın bu saçma açıklamalarına can simidi gibi sarılabilir ama Türk Milleti gerçeğin farkındadır! Arkasındaki tek desteği Türk Milleti'nin demokratik iradesi olan bizler, yerel seçimlerde olduğu gibi ilk genel seçimlerde de gücümüzü ortaya koyacağız. Bu sebeple ABD Başkan adayı Joe Biden’ın son açıklaması bizim nezdimizde yok hükmündedir! İktidarın demokratik usullere bağlı kalınarak, milletin iradesinin tam anlamıyla yansıtıldığı seçimler yoluyla el değiştirmesine inanmış olan biz İYİ Partililer, ABD Başkan adayı Joe Biden'ın küstah sözlerini şiddetle kınıyor ve haddini bilme çağrısında bulunuyoruz. Değil ABD başkanı adayı Joe Biden, yeryüzündeki hiç bir şahıs Türk siyasetine istikamet çizemez. Türk siyasetini dizayn edecek tek kudret Büyük Türk Milleti'dir.

ABD başkan adayı Joe Biden; “seçilirsem Türkiye’de muhalefeti destekleyip iktidarı devireceğim” demiş. Bu küstah açıklama asla kabul edilemez. Kaldı ki bu sözlerin Türkiye’de tam tersi etkiyle iktidarın ekmeğine yağ süreceği de açıktır.”

İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu da, “İktidarı ABD’nin Türkiye hesapları karşısında yetersiz gördüğümüzü defalarca ifade ettik. Ancak, iç politikada AK Parti ile rekabetimize rağmen dışarıya karşı millî duruşumuz nettir. Dışarıdan, Joe Biden dâhil hiçbir güç odağı bu gerçeğin rağmına demokrasimize istikamet çizemez!” ifadelerini kullandı.

KARAMOLLAOĞLU “ÜLKEMİZ SİYASETİNİ DİZAYN ETMENİZE ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Biden’ın sözlerine “Türkiye Türkiye’den yönetilir. Ülkemiz siyasetini dizayn etmenize asla izin vermeyeceğiz! Sorunlarımız ne kadar büyük olursa olsun, kendi içimizde çözecek bilgi, birikim ve tecrübeye ülke olarak sahibiz” sözleriyle tepkisini ortaya koydu.

ABD’de polis tarafından katledilen George Floyd’un öldürülmeden önceki son sözleri ‘Nefes alamıyorum’u İngilizce olarak yazan Karamollaoğlu,  Biden’a “Siz kendi dertlerinize yanın” diye seslendi.

Karamollaoğlu “Amerika başka ülkelerin içişlerine karıştığı müddetçe dünyaya hiçbir zaman barış ve huzur gelmeyecek. Kendi içlerinde sıkıntıların her geçen gün arttığı bir ortamda Joe Biden'a düşen görev önce kendi ülkesinin sorunlarına odaklanmak olmalıdır.” dedi.

DAVUTOĞLU: MİLLET İRADESİNİN DIŞINDA BİR GÜÇ TANIMAYIZ

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ise  “Bu ülkede kimin iktidar olup, kimin iktidardan gideceğine sadece millet karar verir!.. Biz millet iradesinin dışında hiçbir gücü tanımayız!” değerlendirmesinde bulundu.

“BABACAN: DEMOKRASİMİZİN YEGANE GÜÇ KAYNAĞI HALKIMIZIN İRADESİDİR.”

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da, “Joe Biden'in 7 ay evvel söyledikleri tekrardan bir biçimde gündem oldu. Demokrasimizin yegane güç kaynağı halkımızın iradesidir. Siyasi partilerin bundan başka bir desteğe ihtiyacı yoktur” dedi.

http://www.ankaramasasi.com/haber/81992/muhalefetten-de-bidena-tepki-yagdi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.