İçişleri Bakanlığı’ndan “taksi” genelgesi

HM
Haber Merkezi Editör
YAYINLAMA
09 Mayıs 2020 09:41
İçişleri Bakanlığı’ndan “taksi” genelgesi
HM
Haber Merkezi Editör

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine Koronavirüs tedbirleri kapsamında ticari taksilerle ilgili yeni bir genelge gönderdi.

İçişleri Bakanlığı, ticari taksilerin uymak zorunda olduğu hijyen tedbirlerini belirledi.

Alınması gereken tedbirleri içeren genelge 81 İl Valiliğine gönderildi.

Buna göre; 

  • Ticari taksi durakları ve ticari taksi olarak kullanılan araçlar en az haftada bir kez olacak şekilde düzenli aralıklarla temizlenecek/dezenfekte edilecek. Gerektiğinde ibraz edilmek üzere yetkili merci tarafından düzenlenmiş aracın dezenfekte edildiği tarihi gösteren belge araçta bulundurulacak. Bu amaçla araç dezenfeksiyonunu gerçekleştirilen kurum, kuruluş veya odalar tarafından gerçekleştirilen işlemin tarihi ve kimin tarafından yapıldığı gösteren belge olacak. 
  • Ticari taksi şoförleri, kişisel hijyen kurallarına uygun şekilde hareket edecek ve aracın içinde mutlaka maske kullanacak.
  • Ticari taksilerde, gün içerisinde araca binen her müşterinin kullanımına yetecek ölçüde kişisel kullanıma uygun dezenfektan malzeme/ürün veya 80 derecelik kolonya bulundurulacak. Ticari taksi şoförleri taksiye bindiği anda dezenfektan veya kolonya kullanabileceği/kullanması gerektiği konusunda müşteriyi bilgilendirecek.
  • Ticari taksilere aynı anda üç kişiden fazla müşteri kabul edilmeyecek.
  • Müşteriler ticari taksilere maskesiz binemeyecek.
  • Hizmet sunulan her müşteriden sonra trafik kurallarına uygun bir alanda/durakta müşterilerin fiziksel temas edebileceği (kapı kolu, cam açma düğmesi, koltuklar vs.) yerlerin silinmesi/dezenfekte edilmesi ve araç içerisinin havalandırılması sağlanacak.
  • Meslek odaları ve işletmeciler tarafından taksi ücretinin, fiziksel temas gerektirmeyen (kredi kartı, mobil uygulamalar vb.) temassız ödeme yöntemleriyle ödenebilmesi için gerekli bilgilendirme ve yönlendirmeler yapılacak.

Tedbirlere ilişkin olarak kolluk birimleri, yerel yönetimler, meslek odaları ve ilgili birim/kurum yetkilileri ile gerekli koordinasyon yapılacak. Alınan tedbirler  trafik zabıtası tarafından da etkin şekilde denetlenecek.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.