Pandemi rahat giyimde rekor kırdırdı

Pandemi süreci rahat giyim sektörüne ihracat rekoru kırdırdı. Türkiye genelinde 20 milyar 250 milyon dolarlık ihracat seviyesine ulaşırken, Ege moda endüstrisinin ihracatı 3 milyar doları aştı.
Nagihan Kalsın
|
05 Ocak 2022, Çarşamba - 15:52
Pandemi rahat giyimde rekor kırdırdı

Pandeminin insanların hayatlarını doğrudan etkilemesiyle birlikte bir çok alışkanlıkları da değiştirdi. Bu değişikliklerin etkisiyle hibrid çalışma modellerinin uygulanmaya başlaması, çalışma saatleri ve biçimlerine kadar bir çok değişim yaşandı.Dünya genelinde bu değişimler rahat giysilere yönelmeleri arttırdı. Bu yönelim Türk moda endüstrisini de farklı bir noktaya taşıyarak ihracat rekoruna koşturmaya başladı. Moda endüstrisi, Türkiye genelinde 20 milyar 250 milyon dolarlık ihracat seviyesine ulaşırken, Ege moda endüstrisinin ihracatı 3 milyar doları aştı.

Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Sertbaş, İzmirli konfeksiyon ihracatçıları olarak 2021 yılında 1,5 milyar dolar ihracata imza attıklarını belirterek Denizli'nin 1,4 milyar dolar, Balıkesir'in 75 milyon dolar, Uşak'ın ise 48 milyon dolarlık konfeksiyon ürünleri ihraç ettiğini dile getirdi

Sertbaş, küresel tedarikçilerin Uzakdoğu yerine Türkiye’yi tercih ettiklerini pandemi nedeniyle de rahat kıyafetlere talep artışı oldu açıklamasını yaparak “Türkiye genelinde hazır giyim dış giyim ürün grubunda yüzde 20’lik artış sağlanırken, spor kıyafetlerde bu oran yüzde 40’lar seviyesine ulaştı. EHKİB ihracatında yer alan pamuktan örme spor kıyafetlerde yüzde 141’lik artış görüldü. En büyük ihracat ürün grubumuz olan tişörtlerde yüzde 15 artış gördük. Bu rakamlar artık hedef pazarlarımızın daha rahat ürün gruplarındaki tercihlerinin arttığını yansıtıyor” şeklinde konuştu.

Yeni yılda hedef 22 milyar dolar

Türk moda endüstrisi olarak en büyük ihraç pazarları Avrupa ülkelerinin sürdürülebilir üretim ile ilgili beklentilerine cevap verdiklerini vurgulayan Sertbaş, son dönemde Fransa, İsviçre, Danimarka başta olmak üzere çok sayıda Avrupa ülkesinin Türkiye'ye yöneldiğini, 2022 yılında döviz kurları ve faiz oranlarında bir stabilleşme sağlandığı ve ihracatçılarımızın finansmana erişimindeki sorunlar aşıldığı takdirde Türkiye genelinde 22 milyar dolar, EHKİB'te de 1,6 milyar dolar ihracat seviyesine ulaşmayı hedeflediklerini aktardı.

Türk hazır giyim sektörünün 2021 yılında ihracattaki ilk 5 ülkesi Almanya, İspanya, İngiltere, Hollanda ve Fransa'ya yaptığı ihracatlarda 1 milyar dolar barajını aştığını aktaran Sertbaş, "Türkiye’den 33 ülkeye 100 milyon dolar üzerinde ihracat yaptık. Toplamda ihracat yaptığımız ülke sayısı 214 oldu. EHKİB olarak en çok ihracat yaptığımız ülkeler ise; İspanya, Almanya, İngiltere, Hollanda ve İtalya oldu."

Ortalama ihraç fiyatı 16 dolar

Türkiye'nin ortalama ihraç fiyatının 1,3 dolar olduğunu, hazırgiyim sektöründe bu rakamın 13 dolara çıktığını ifade eden EHKİB Başkanı Burak Sertbaş, Egeli konfeksiyon ihracatçılarının ortalama ihraç fiyatının 16 dolar seviyesinde gerçekleştiğini, ihracatta katma değerin artması için tasarım, inovasyon, sürdürülebilirlik eksenli projelere ağırlık vereceklerini ifade etti.

https://www.ankaramasasi.com/haber/1219198/pandemi-rahat-giyimde-rekor-kirdirdi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.