Şanlıurfa'da etkili olan yağış sele neden oldu

Şanlıurfa'da dün akşam saatlerinde etkili olan sağanak yağış nedeniyle bazı evleri su bastı, yollar göle döndü. Oluşan selde araçlar sürüklendi.
Murat Saltan
|
15 Mart 2023, Çarşamba - 09:50
Şanlıurfa'da etkili olan yağış sele neden oldu

Şanlıurfa’da dün akşam saatlerinde etkisini artıran sağanak yağış nedeniyle Eyyübiye ve Haliliye ilçelerinde sel oldu.

Sel nedeniyle  çok sayıda sokak ve cadde su altında kaldı. Ev ve iş yerleri sular altında kaldı.

Cadde üzerinde bazı araçlar ise selde suya kapıldı. Araçların sürüklendiği anlar bir vatandaşın cep telefonu kamerasına yansıdı.

Şanlıurfa Valiliği ile Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, vatandaşların tedbirli olması uyarısı yapıldı.

Okullar tatil edildi

Şanlıurfa Valiliği yağışlar nedeniyle okulların tatil edildiğini duyurdu.

Valilikten yapılan açıklamada, "İlimizdeki yoğun sağanak yağış bu gece ve yarın da devam edeceğinden ilimizdeki tüm okul kademelerinde eğitim öğretime 15 Mart 2023 tarihinde 1 gün ara verilmiştir. Kamu kurum ve kuruluşlarında hamile ve engelli olan kamu görevlilerimiz de yarın idari izinli sayılacaktır” denildi.

" Şanlıurfa son yılların en yoğun yağışını bugün aldı"

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, kentte etkili olan sağanak nedeniyle sahada incelemelerde bulundu.

Ayhan, incelemeleri sonrası Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezinde (GAMER) alınan tedbirler ve sahada yürütülen çalışmaları değerlendirdi. Şanlıurfa'nın son yılların en yoğun yağışını aldığını ifade eden Ayhan, "Şanlıurfa son yılların en yoğun yağışını bugün aldı, yarın da bekliyoruz. Şanlıurfa'nın yıllık yağış ortalaması 450 kilogram, sadece iki gündeki toplam yağış miktarı neredeyse 150 kilogram. Mart ayında yıllık ortalama yağış miktarı 57 kilogram, sadece bugünkü yağış miktarı 77 kilogram, dolayısıyla büyük bir yağışın olduğunu ve genel hayata etkilerini de buradan görebilmekteyiz. Bunun da yansımaları oldu, gerek trafik akışının etkilenmesi, bodrum katlarının su altında kalması, bazı kamu kurum ve kuruşlarının etkilenmesi çiftçilerimizin etkilenmesi vesaire. Ama şu anda gece on iki, sahadaki çalışmalarımızı yaptık, sahayı gezdik. Tüm kurumlarımızla büyükşehir belediyemiz, ilçe belediyelerimiz, kara yolları, DSİ ve ilgili tüm birimlerimiz, emniyet, jandarma şu an kriz merkezinde sahadayız, takip ediyoruz. Gece boyu takip edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Aracıyla selin bastığı alt geçitte mahsur kalan bir kişi aracının üzerine çıkarak yardım bekledi.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2075238/sanliurfada-etkili-olan-yagis-sele-neden-oldu
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.