Eris varyantı Ankara'da görüldü mü?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kovid-19'un yeni varyantı erisin Türkiye'de 9 kişide görüldüğünü duyurmuştu. İYİ Ankara Milletvekili Kürşad Zorlu varyantın Ankara'da görülmediğini aktardı.
Ecem Çetin
|
15 Eylül 2023, Cuma - 17:08
Eris varyantı Ankara'da görüldü mü?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından eris varyantının Türkiye'de 9 kişide görüldüğünü duyurmuştu. Endişeye gerek olmadığını ifade eden Koca, "Hasta etme gücünün (virülansının) düşüklüğünü bildiğimiz Eris varyantı Referans Laboratuvarımızda yapılan incelemede 9 kişide görüldü. Yurtdışı temaslı ve aynı ildeler. Mevcut tedbirlere ve gündelik hayatımıza devam edeceğiz. Durum başka ülkelerde yaygın, bizde de ortaya çıkması muhtemeldi. Büyüklerimizi, kronik hastalarımızı koruyacağız." açıklamasını yapmıştı. 

Fahrettin Koca'nın bu açıklaması sonrası İYİ Parti Sözcüsü ve Ankara Milletvekili Kürşad Zorlu, yetkililerden aldığı bilgiyi paylaştı. Zorlu, yeni varyantın Ankara'da henüz görülmediğini söyledi. 

Fahrettin Koca'ya 4 adet soru önergesinde bulunan Kürşad Zorlu, sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı;

"YENİ COVİD-19 VARYANTI ERİS HAKKINDA

COVID-19'un yeni varyantının Avrupa'da artış gösterdiğinin açıklanmasının ardından Türkiye'de de görülüp görülmediği Sağlık Bakanı sayın Fahrettin Koca’ya sorulmuş ve 23 Ağustos 2023 tarihinde sayın Bakan “Eris varyantına Türkiye'de henüz rastlanmadığını” ifade etmişti.

Bugün ise sayın Bakan COVİD-19 varyantı Eris hakkında ülkemizde 9 kişide görüldüğünü açıkladı. Yetkililerin bize verdiği bilgiye göre başkentte henüz yeni varyanta rastlanmamış...

Fakat test yapılma oranın çok düşük olması, hastalarımızda hangi belirtiler olduğunda test yapıldığı ve bu testlerin her hastanede yapılmadığından dolayı verilen sayının gerçekçi olup olmadığı vatandaşlarımızda soru işaretleri uyandırmaktadır.

Ayrıca son dönemde hastane acil servislerine çeşitli belirtilerle başvuran çok sayıda hastanın olduğu belirtilmektedir.

Bu tespitler ışığında TBMM’de soru önergesiyle Sağlık Bakanı sayın Koca’ya aşağıdaki sorularımızı sorduk.

1- Ülkemizde güncel Covid-19 vaka sayısı kaçtır? Bunlardan kaçı hastanede yatmaktadır? Varsa yatan hastaların kaçı yoğun bakımda tedavi görmektedir?

2- Bu hastalıkta görülen en yoğun belirtiler nelerdir?

3- Olası salgın için ne gibi önlemler alınmaktadır?

4- Ülkemiz DSÖ’ye bu kapsamda veri akışı sağlamakta mıdır? Sağlıyor ise bunlar nelerdir?"

http://www.ankaramasasi.com/haber/2099469/eris-varyanti-ankarada-goruldu-mu
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.