ABD Savunma bütçesinde F-35 ve Türkiye vurgusu

HM
Haber Merkezi Editör
YAYINLAMA
12 Haziran 2020 14:24
ABD Savunma bütçesinde     F-35 ve Türkiye vurgusu
HM
Haber Merkezi Editör

ABD'de Senato komitesi 740 milyar dolarlık 2021 savunma bütçesini onayladı

ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi, Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası (NDAA) olarak da bilinen 2021 mali yılı savunma bütçesine ilişkin tasarıyı onaylayarak Senato Genel Kurulu'na gönderdi.

Komitede 2'ye karşı 25 oyla kabul edilen tasarı ile 2021 yılı savunma harcamaları için 740,3 milyar dolar ayrıldı. 

Tasarıda öncelik küresel liderlik rekabetinde
Ulusal Savunma Stratejisi çerçevesinde büyük güç rekabetine katkı sağlayacak bir savunma harcama planı oluşturulduğunu belirtilen Senato tasarısında, "Pasifik Caydırıcılık İnisiyatifi" kurulması ve bu inisiyatife 1,4 milyar dolar fon ayrılması talep edildi. 

Çin ve Rusya'ya karşı koymayı öncelik olarak gören tasarıda, ABD ordusunun Moskova'nın Kırım üzerindeki egemenliğinin Washington tarafından tanınması anlamına gelecek herhangi bir faaliyet icra etmesi veya Rusya ile koordinasyon kurmasının yasaklanması istendi. 

Aynı zamanda, ABD'nin donanma gücünün 335 geminin üzerine çıkarılması için gemi inşasına 21,3 milyar dolar fon ayrılan tasarıda, hava gücünün ise 386 filoya çıkarılması için gerekli fonun sağlanması için harcama yetkisi veriliyor. 

Savunma bütçesinde F-35 ve Türkiye detayı
Tasarıda, 2021 mali yılı içinde 95 F-35 uçağının satın alınmasına onay verilirken bunların 60'ının konvansiyonel kalkış-iniş yapabilen F-35A,12'sinin kısa pist kalkış ve dikey iniş yapabilen F-35B ve 23'ünün donanma için tasarlanan F-35C tipi olması öngörülüyor. 

F-35 uçaklarına ilişkin kısımda Türkiye ile ilgili "(Yasa) Türkiye F-35 programından çıkarıldığı için satın alınıp teslim edilmeyen 6 Türk F-35 uçağının ABD Hava Kuvvetleri için tekrar yapılandırılıp, kullanılması yetkisini veriyor." denildi. 

Türk F-35 uçaklarına ilişkin yetkilendirme yeni değil
Türk F-35'lerine ilişkin madde 2020 mali yılı savunma bütçesinde de yer almıştı.

Ayrıca, 2020 bütçesinde, "Türkiye tarafından sipariş edilen uçakların alımı için 440 milyon dolarlık" fon ayrılması öngörülüyordu.

Aynı zamanda, F-35 üretim bantları olan Lot 12, 13 ve 14 kapsamında, Türkiye'nin siparişlerinin en üst seviyeye çıkarılarak üretime sokulup, ABD Hava Kuvvetleri için satın alınmasına yönelik ek fon sağlanmıştı.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.