Dışişleri Bakanlığı:Olumlu karşılık vermeli

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklama 'Yunanistan çözüm istediğinde samimi ise gerginliği artıracak açıklamalar yapmak yerine diyalog çağrılarına olumlu karşılık vermeli" ifadeleri kullandı.
Murat Saltan
|
11 Kasım 2020, Çarşamba - 23:29
Dışişleri Bakanlığı:Olumlu karşılık vermeli

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan Dışişleri Bakanlığının, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sismik araştırma faaliyetlerine ilişkin yaptığı açıklama hakkında yöneltilen soruya yazılı yanıt verdi.

"Önkoşulsuz diyalog çağrılarımıza olumlu karşılık vermeli"

Yunanistan Dışişleri Bakanlığının, Oruç Reis gemisinin, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki kıta sahanlığında yürütmeye devam ettiği sismik araştırma faaliyetine dair bilinen itirazlarını tekrarladığı bir açıklama daha yayımlandığını belirten Hami Aksoy, şu ifadeleri kullandı:

"Bu açıklamalar, Yunanistan'ın uluslararası hukuka ve teamüle aykırı maksimalist deniz sınırı iddialarına dayanmakta olup, bizim için hiçbir hükmü ve değeri yoktur. Türkiye, Doğu Akdeniz'de uluslararası hukuk çerçevesinde hem kendi hem de KKTC'nin meşru hak ve çıkarlarını korumaya kararlılıkla devam edecektir. Yunanistan, bölgede çözüm istediğini belirttiği beyanlarında samimi ise gerginliği artıracak açıklamalar yapmak, askeri faaliyetlerde bulunmak ve üçüncü tarafları Türkiye aleyhinde yanlış yönlendirmek ve kışkırtmak yerine, önkoşulsuz diyalog çağrılarımıza olumlu karşılık vermelidir."

https://www.ankaramasasi.com/haber/359017/disisleri-bakanligiolumlu-karsilik-vermeli
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.