Başkent'in beyazları görücüye çıktı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı, Ankara’nın önemli sembolleri arasında yer alan ve endemik türe sahip Ankara Tavşanı, Ankara Keçisi, Ankara Güvercini, Ankara Kedisi ve Ankara Arısı'nın (Başkent’in 5 Beyazı) tanıtılması amacıyla Kızılay 15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Meydanı’nda kurduğu stant ile farkındalık etkinliğine imza attı.
Ankara Masası
|
14 Ekim 2021, Perşembe - 15:10
Başkent'in beyazları görücüye çıktı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Kızılay 15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Meydanı’nda kurduğu stant ile "Başkent’in 5 Beyazı" adlı farkındalık etkinliği düzenledi.

5 beyaz görücüye çıktı

Nesli tehlike altında olan ve Başkent’in önemli sembolleri arasında yer alan hayvanları korumak için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi; Ankara Tavşanı, Ankara Keçisi, Ankara Güvercini, Ankara Arısı ve Ankara Kedisi'ni Başkentlilerle buluşturdu. 

Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcı Mustafa Kemal Çokakoğlu, Sağlık İşleri Daire Başkanı Seyfettin Aslan, Zabıta Daire Başkanı Mustafa Koç, Özel Projeler ve Dönüşüm Daire Başkanı Hüseyin Gazi Çankaya, Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Hasan Muhammet Güldaş, Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Adnan Tatlısu, İtfaiye Daire Başkanı Salih Kurumlu, Destek Hizmetleri Daire Başkanı Yalçın Demirkol, Muhtarlıklar Daire Başkanı Önder Yanmaz, Sosyal Medya Daire Başkanı Yüksel Işık, Emlak İstimlak Daire Başkanı Ferruh Murat Benzer, ANFA Güvenlik Genel Müdürü Bektaş Arslan, BELTAMA Genel Müdürü Ali Çalışkan, AHİD Başkanı Hilmi Yaman, OHAD Derneği Başkanı Tarkan Özçetin ile Ankara Kent Konseyi Hayvan Hakları Sözcüsü Rabia Erentuğ’un katıldığı etkinliğe vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

15 Ekim'e kadar tanıtım devam edecek

15 Ekim’e kadar açık olacak stantta 5 beyazı tanıtmaya devam edeceklerini ve endemik hayvan türlerine sahip çıkmayı sürdüreceklerini belirten Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcı Mustafa Kemal Çokakoğlu,
"Ankara’nın başkent oluşunun 98. yıl dönümünü kutluyoruz. Sağlık İşleri Daire Başkanlığı bugüne özel Ankara’nın endemik hayvan türlerinden olan 5 beyazını Ankaralı hemşehrilerimizle buluşturma kararı aldı. Nesli tehlike altında olan Ankara’ya özel Ankara keçisi, Ankara güvercini, Ankara tavşanı, Ankara arısı ve Ankara kedisi Ankaralı hemşehrilerimize tanıtıldı." dedi.

"Ankara Arısı ilgisizlikten dolayı kaybolma tehlikesi ile karşı karşıya"

Ankara’nın tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkmak ve farklındalık oluşturmak için çaba sarf ettiklerini ifade eden Ankara Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Seyfettin Aslan ise şu değerlendirmelerde bulundu:

 "Ankara’mızın 5 beyazını yeniden tanıtmak amacıyla bu programı gerçekleştirdik. Bu 5 beyaz özellikle de Ankara Arısı ilgisizlikten dolayı kaybolma tehlikesi ile karşı karşıya. Ankara’da bulmakta zorlanılan bir dönemde 5 beyazı yeniden gündeme getirmek ve farkındalık yaratmak istiyoruz. Bunun için de çalışmalarımıza devam ediyoruz."

https://www.ankaramasasi.com/haber/1056821/baskentin-beyazlari-gorucuye-cikti
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.