Sincap 'Alvin' çay içiyor, cips yiyor, otomobille geziyor

Kocaeli’de bir ağaç kovuğunda bulunan yavru sincap, doğaya dönmek yerine, insanlarla yaşamayı tercih etti. Otomobilde gezen, çay içen, omuzlardan inmeyen sincabın sevimli halleri gülümsetiyor.
Can Güvenir
|
20 Kasım 2021, Cumartesi - 11:13
Sincap 'Alvin' çay içiyor, cips yiyor, otomobille geziyor

Başiskele ilçesine bağlı Yuvacık mevkiinde işletmecilik yapan Enes ve Minel Kılıç çifti, bir süre önce ağaç kovuğunda yavru sincap buldu. Aile, ormana bırakmalarına rağmen geri dönen sincabı besleme kararı aldı. Şimdilerde ikiliyi  ebeveyni gibi gören 1 aylık yavru sincap otomobilde geziyor, çay içiyor.  Alvin ismi verilen sincabın favori lezzetleri ise çikolata ve patates cipsi.

"Ona bir aile olmak istedik"

Annesini bulamadıkları için beslemeye karar verdikleri sincabın sağlığında bir sorun olmadığını belirten  Enes Kılıç, "Yaklaşık 3 hafta önce burada ormanda bulduk. Bir ağaç kovuğundaydı. Annesi yanında olmadığı için biz de alıp beslemeye karar verdik. Önce bir veterinere götürdük. İlk zamanlar şırınga ve sütle besledik. Daha sonrasında fındık, fıstık gibi yiyeceklere geçtik. Sahiplendik. Doğada tek başına, kovukta yaşamaya çalışıyordu. Biz de alıp ona bir aile olmak istedik" dedi. 

"Uzun süre cebimizde uyudu"

Sincabın ilk zamanlardaki asabiliğinin kendilerine alıştıktan sonra geçtiğini dile getiren Kılıç, "İçgüdüsel olarak yabani bir hayvan olduğu için, onu ilk aldığımız zamanlarda ısırıp tırmalama huyu vardı. Zamanla onu besledikçe ortadan kalktı. Cebimizde uyudu uzun bir süre. Hatta hâlâ cebimizde ve şapkamızda uyuyor. O da bizi artık ebeveyni sanıyor. Haliyle bize zarar vermiyor. Sadece tırnakları biraz çiziyor. Onları da doğasında olduğu için, rahat tırmanması için kestirmiyoruz" şeklinde konuştu. 

"İnsanlara ufak ısırıkla merhaba diyor"

 Tanıştığı insanları önce dişleyen sincabın alışınca bu davranışından vazgeçtiğini anlatan Enes Kılıç, "Bu tür sincapların kendine has tanışma merasimi vardır. Elinizi uzattığınızda önce ufak bir dişleme yapıyor. Sevdiği insanlarda bunu yapmayı kesiyor, sevmediği insanları dişlemeye devam ediyor. Yavaş yavaş da dozajını artırıyor. Daha biz de tam çözemedik tabii ama ilk başta ufak bir ısırıkla ‘merhaba’ diyor insanlara. Cinsi hakkında ise net bir bilgimiz yok. Bu ormanlarda yaşayan yabani sincap türlerinden biri. Zaten bunların 140 çeşidi var. Ülkemizde en yaygın olanlarından biri de bu çeşit. Buradaki ormanlarda da çok fazla var bu çeşitten. Bunlar yabani sincap olarak adlandırılıyor. İsmini de meşhur ‘Alvin ve Sincaplar’ filminden esinlenerek Alvin koyduk. Herhalde sincap besleyen birçok kişinin de ilk aklına gelecek isim Alvin olacaktır" açıklamalarında bulundu.

"Çikolata ve cipse bayılıyor"

Sincabın doğaya dönmek yerine kendileriyle kalmayı tercih ettiğinden bahseden Kılıç, “Genelde çerezle besleniyor ama ağırlıklı olarak Antep fıstığını çok seviyor. Çok zorda kalmadıkça ceviz ve badem yemiyor. Onun haricinde çikolata ve cipse bayılıyor. Çikolata ve cipsi ödüllendirmek için ara ara veriyoruz. Ara sıra da çay içiyor. Her zaman evde durmuyor. Genelde güzel havalarda işletmemize getiriyoruz. Hatta burada doğaya salmayı da birkaç defa denedik. Onu saldık ama çimlerde biraz koşturduktan sonra bize geri döndüğünü gördük. O da bize alıştı. Herhalde o da doğaya dönmek istemiyor ama biraz daha büyüyünce tekrardan deneyeceğiz. Kendi tercihine bırakacağız” diye konuştu.

(İHA)

https://www.ankaramasasi.com/haber/1127501/sincap-alvin-cay-iciyor-cips-yiyor-otomobille-geziyor
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.