Yunanistan'dan skandal uygulama

Sığınmacılara insanlık dışı muamelerde bulunan Yunanistan yönetimi, Meriç sınırına güçlü ses dalgaları yayabilen ve insanları sağır edebilen iki elektronik cihaz yerleştirdi.
Murat Saltan
|
16 Ekim 2020, Cuma - 00:31
Yunanistan'dan skandal uygulama

Türkiye'den Avrupa'ya geçmek isteyen sığınmacılara insanlık dışı uygulamalarda bulunan Yunanistan skandal bir uygulamaya daha imza attı.

Yunanistan, Meriç sınırına sığınmacıları sağır edecek ses sistemi yerleştirdi.

İki yeni cihaz yerleştirdi

Yunan basınındaki haberlere göre, Atina yönetimi, Meriç (Evros) sınır bölgesine, olası toplu göçmen akınlarına karşı kullanmak üzere, taşınabilir, güçlü ses dalgaları yayabilen iki yeni cihaz yerleştirdi.

Ses bombası üreten ve insanları sağır edebilecek güce sahip 2 adet Uzun Menzilli Aktif Akustik Uyarıcı (LRAD) sistemi, Türk-Yunan sınırındaki Yunan Polis Teşkilatına (ELAS) teslim edildi.

"Sonucu belirsiz sağlık sorunlarına yol açıyor"

Dünyada sivil ve askeri alanlarda kullanılan LRAD sistemleri, insanlar üzerinde kullanıldığında yön şaşırtıyor, sağır edebiliyor, dayanılmaz acılara neden oluyor ve sonucu belirsiz sağlık sorunlarına yol açıyor.

Sınır birliklerinin güçlendirilmesi kararları kapsamında, 4 adet insansız hava aracı, 15 adet termal kamera, 5 adet plastik bot ve 10 adet zırhlı devriye aracının da sınır denetleme sistemine dahil edildiği kaydedildi.

Tel duvarların inşasına başlandı

Öte yandan Türk-Yunan sınırında, kaçak göçe karşı Meriç bölgesinde yapılacağı açıklanan yeni tel duvarın inşasına da Ferecik bölgesinde başlandığı bildirildi.

Yunan yetkililerce yapılan açıklamalarda, kuzeye doğru 27 kilometre uzunlukta ve 4,3 metre yükseklikte olması planlanan duvarda, 8 adet gözetleme kulesi bulunacağı belirtildi.

https://www.ankaramasasi.com/haber/257007/yunanistandan-skandal-uygulama
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.