Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan: Büyük deprem Tekirdağ'da olacak

Tekirdağ’ın Marmaraereğilisi ilçesinde düzenlenen konferansta konuşan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, İstanbul’da beklenen büyük depremin Tekirdağ’da olacağını ve bütün Marmara’yı etkileyeceğini söyledi.
Can Güvenir
|
19 Kasım 2020, Perşembe - 10:53
Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan: Büyük deprem Tekirdağ'da olacak
İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında 30 Ekim Cuma günü meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki deprem ardından gözler İstanbul'a çevrildi. Olası İstanbul depreminin tartışmaları yeniden alevlenirken Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan ezber bozan bir açıklamada bulundu. Ercan, herkesin İstanbul'u konuştuğunu ancak  büyük depremin Tekirdağ’da olacağını ve bütün Marmara’yı etkileyeceğini ifade etti.

"Bir yerde 7 büyüklüğünde bir deprem olduysa gelecekte de aynı yerde aynı büyüklükte bir deprem olacaktır" 

Marmaraereğlisi'nin önünde olacak sarsıntının Tekirdağ'ın, Çanakkale'nin, İstanbul'un, Balıkesir'in, Bursa'nın, Yalova'nın ve Kocaeli'nin de depremi olacağını dile getiren Ercan, "Nasıl onların depremi bizi etkilediyse bizim depremimiz de buraları etkileyecektir. Hazırlık sadece Tekirdağ'da değil, bu saydığım illerin tamamında yapılmalıdır. Çünkü Marmara'da bugüne kadar yapmış olduğum araştırmada Marmara depremleri bir bütün davranışı içinde oluyorlar. Depremin bir yasası vardır ve bu yasa der ki, bir yerde 7 büyüklüğünde bir deprem olduysa gelecekte de aynı yerde aynı büyüklükte bir deprem olacaktır. Sadece Marmaraereğlisi depremi olmayacak bütün Trakya bölgesinin depremi olacak. Nasıl kırılacak bu deprem derseniz, doğu ile batı doğrultusunda kırılacak. Bir deprem olduğu zaman hem doğu ile batı doğrultusunda kırılacak hem de Trakya kırığını oynatarak, Marmaraereğlisi'nde bulunan dolum tesislerinin altından geçerek, Çorlu'ya doğru gidecek. Çorlu'yu da çok etkileyeceğini söyleyeyim, Lüleburgaz, Babaeski üzerinden Edirne'ye kadar etki oluşturacak. İstanbul'un önünde olacak deprem Küçükçekmece ile Avcıların önünde olacak ve bu deprem 6,4 ile 6,7 arasında olacak ama büyük olmayacak." dedi.
 


"Deprem 24 atom bombasına eş değer olacak"

Ercan şu şekilde devam etti: "İlk deprem İstanbul Küçükçekmece'nin altında olacak. Kimse Tekirdağ depreminden söz etmiyor, herkes İstanbul diyor. Oysaki büyük deprem Tekirdağ'da olacak. Marmaraereğlisi'nin beklediği depremin yıkım kuvveti de çok büyük olacaktır. Eğer Marmaraereğlisi'nde enkaz altında insan aramak istemiyor, can kaybı yaşamak istemiyorsanız o kıyı şeridindeki yapıların hepsinin yıkılması gerekiyor. Siz yıkmazsanız deprem hepsini yıkacak. İnsanlar önce malım dememeli, önce canım demeli. Marmaraereğlisi depremi İstanbul'da olacak olan depremin 6 katından daha fazla olacak. İstanbul'da beklenen depremde açığa çıkacak güç 4.3 atom bombası gücünde olacak. Ama Marmaraereğlisi'nde olacak olan depremde ise açığa çıkacak güç 24 atom bombasına eş değer olacak. Hiçbir şey için asla geç değildir. Dolayısıyla İstanbul depremine daha 20-25 yıl var. İstanbul'da yıkıcı bir deprem olmadı henüz. Kaldı ki Marmaraereğlisi'nde de deprem olmadı. Dolayısıyla bugüne kadar yasalar, yönetmelikler çıktı, kentsel dönüşümler için taban haritaları çıkarıldı. Bundan sonra yapılacak eylem işi hızlandırmak" 

(İHA)
https://www.ankaramasasi.com/haber/374246/prof-dr-ovgun-ahmet-ercan-buyuk-deprem-tekirdagda-olacak
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.