Joe Biden: Kongreye saldıranlar teröristler

Kongreye yönelik saldırının ardından konuşan ABD'nin yeni Başkanı Joe Biden "Kongreye saldıranlar haydutlar ve yerel teröristlerdi" dedi.
Murat Saltan
|
07 Ocak 2021, Perşembe - 22:03
Joe Biden: Kongreye saldıranlar teröristler
Joe Biden, 6 Ocak'ta Trump destekçileri tarafından Kongre'ye düzenlenen baskında Trump'ı işaret ederek "Demokratik kurumlarımız eski çağdan kalma değil, onlar bu ulusu farklı kılan nitelikler ve hiçbir başkan 'kral' olamaz. Hiçbir yargı, başkanın keyfine göre hareket etmez veyahut korumaz" dedi.

Biden, Kongre'ye saldıranları haydut ve terörist olarak niteledi.

Biden'ın açıklamaları şu şekilde; 

Saldırılar demokrasimize zarar veriyor. Ulus tarihinin en karanlık günlerinden biriydi. Kongre'ye girenler protestocu değil teröristti.

Hukukun üstünlüğünün geçerli olduğu bir ülkeyiz bunu defalarca söyledim. Demokratik kurumlarımız eski çağdan kalma değil, onlar bu ulusu farklı kılan nitelikler ve hiçbir başkan 'kral' olamaz. Hiçbir yargı başkanın keyfine göre hareket etmez veyahut korumaz. Adalet halk içindir. Kuvvetliyi korumaz. Adalet kördür. Dün gördükleriniz çok net bir şekilde bu ülkenin temel ülkelerine aykırıydı yalnızca en önemli 3 organımızdan birini korumayı değil adaletin yerini bulmasının da engellemeye çalışıldığın gördük. Kaos başladıktan sonra mesaj aldım. Torunum bana bir fotoğraf yolladı askeri giyimli kişiler vardı onlarcası Lincoln anıtının önündeydi çünkü protestolar vardı. Bana dedi ki bu 'adil değil' burada siyahiler olsaydı müdahale çok farklı olurdu. Kendimizi hukukun üstünlüğüne adamalıyız ve yurt içindeki kurumlarımız yeniden canlandırmalıyız. 

https://www.ankaramasasi.com/haber/502569/joe-biden-kongreye-saldiranlar-teroristler
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.