Galatasaray o ismi istifaya davet etti

Galatasaray Kulübü, Vahdettin Engin'in 1959 yılı sonrası şampiyonlukların kabul edilmesinin doğru bulunmadığını belirten açıklamalarından dolayı istifasını istedi.
Murat Saltan
|
05 Nisan 2021, Pazartesi - 19:42
Galatasaray o ismi istifaya davet etti

Galatasaray Kulübü, 1959 yılı öncesi şampiyonluklar ile ilgili açıklama yapan Galatasaray Lisesi Müdürü Vahdettin Engin için yaptığı açıklama ile Engin'i istifaya davet etti.

Sarı-kırmızı kulüpten yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

"Galatasaray Lisesi Müdürü VAHDETTİN Engin’in, dün akşam bir televizyon programında ‘1959 öncesi şampiyonluklar’ ile ilgili ifadeleri üzerine açıklama yapma gereği doğmuştur.

Yönetimimiz, VAHDETTİN Engin’in Galatasaray Lisesi Müdürü olarak atanmasına karşı 7 Eylül 2019 tarihinde ' Galatasaray Lisemize rakip takım taraftarı bir kişinin müdür olarak atanması camiamızı derinden yaralamıştır. Başka renklere gönül vermiş bir kişinin, Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu'nun sembolik de olsa doğal üyesi olması kabul edilemez. Geleneklerimize aykırı olan bu atamanın camiamızın beklentilerine uygun bir şekilde düzeltilmesini bekliyoruz.' şeklinde bir bildiri yayınlamıştı.

Dün akşamki açıklamaları ile atanmasına karşı çıktığımız bu şahsa itirazımızın ne kadar haklı olduğu ortaya çıkmıştır. Rakip takımın sözde şampiyonluk talebinin kabul edilmesi yönünde görüş beyan eden Galatasaray Lisesi Müdürü VAHDETTİN Engin’i derhal istifaya davet ediyoruz.

1959 yılından (62 yıl) önce Ulusal Lig statüsünde; kuralı, kaidesi, çıkması ve düşmesi olmayan, süreklilik ve düzenlilik arz etmeyen turnuvalardaki birinciliklerin Türkiye Lig’i şampiyonlukları gibi değerlendirilmesi hem hukuka hem de tarihi gerçeklere kesinlikle aykırıdır!"

"Kabul etmek doğru gelmiyor"

Vahdettin tartışmalarla ilgili şunları söylemişti;

 "1937’de Milli Küme başladı. Bunu tartışmak bile anlamsız. Milli Küme dediğimiz deplasmanlı lig. İstanbul Ligi’nin ilk dördü, İzmir Ligi’nin ilk ikisi, Ankara Ligi’nin ilk ikisi kendi aralarında deplasmanlı iki kez karşılaşmışlar. 1950’ye kadar bu şekilde gelinmişti. Tarihçi olarak kanaatim bunları göz ardı ederek sadece 1959 ve sonrasını kabul etmek doğru gelmiyor.”

(İHA)

https://www.ankaramasasi.com/haber/693263/galatasaray-o-ismi-istifaya-davet-etti
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.