Orman yangınlarıyla mücadelesinde OGM’ye ödül

Ankara Masası
|
07 Haziran 2021, Pazartesi - 12:33
Orman yangınlarıyla mücadelesinde OGM’ye ödül

Her yıl binlerce orman yangını ile mücadele eden Orman Genel Müdürlüğü’nün (OGM) havadan müdahale için kullandığı yöntem ve teknolojiler ödül getirdi.

Kamu kurumları tarafından yürütülen örnek uygulamalara dikkat çekilmesi, yenilikçi girişimlerin kamuoyuna tanıtılması, başarılı girişimlerin desteklenmesi ve bu yöndeki uygulamaların yaygınlaşması hedefi ile TÜSİAD ve TBV tarafından düzenlenen eTR Ödülleri, bu yıl pandemi nedeni ile çevrim içi olarak gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY’ın himayelerinde düzenlenen törende OGM’nin “Orman Yangılarını Havadan İzleme, Değerlendirme ve Yönetme Platformu” projesi de ödüle layık görüldü. “En İyi Gelişim Gösteren Proje” dalında özel ödül alan proje kapsamında 2021 yılında orman yangınları ile mücadelede 1 Haziran – 31 Ekim tarihleri arasında kullanılmak gerekli yazılım ve donamıma sahip 4 adet İHA’dan hizmet alınacak. OGM, İHA’lar aracılığı ile İstanbul’dan Hatay’a kadar uzanan yaklaşık bin 650 kilometrelik yangına birinci derecede hassas alanları İHA’lar aracılığı ile gözetlenecek.

OGM proje ile birlikte, orman yangınlarına müdahalede güncel bilişim teknolojileri kullanılarak, yangına konu yaşam alanlarının havadan tespiti, alınan görüntülerin değerlendirilerek yangın hakkında anlık bilgilerin elde edilmesi, sayısal haritalardan hızlıca analiz edilmesini sağlarken, yangın sahasında ihtiyaç duyulacak makine, araç gereç ve personelin organize edilmesi, yangınla mücadele unsurlarının entegre şekilde koordinasyonu ve elde edilen bilgiler, görüntüler ve değerlendirmeler neticesinde hızlı, etkin ve kusursuza yakın bir yangınla mücadele organizasyonu yürütecek. 

https://www.ankaramasasi.com/haber/823590/orman-yanginlariyla-mucadelesinde-ogmye-odul
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.